zjentek

Existuje fobie ze smíchu?

Odpovědi
Usoman

Určitě, skoro na všechno se dá vypěstovat fobie. Například teď se mi objevuje fobie na „boreczech“.

marci1

Bohužel ano a myslím si, že se najdou někteří i tady. 🙂
„Gelotofobie (z řeckého gelos = smích) je chorobný strach z posměchu, za který postižení mohou považovat prakticky každý smích. V posledních několika letech se touto klinickou jednotkou zabývají jak z klinického, tak z obecnějšího pohledu (jde o poruchu z rodiny fobií nebo o trvalý osobnostní rys?) především vědci z německy mluvících evropských zemí. Studie dospělé populace v Německu, Švýcarsku a Rakousku docházejí k závěrům, že tuto novou chorobu má 5–10 % lidí.
Postižení si často stěžují, že zažili posměch a ponižování v dětství, řada prací však prokazuje, že šlo o špatnou interpretaci běžné sociální komunikace, že od dětství neumějí rozeznávat mezi sociálně pozitivním a agresivně nastaveným charakterem smíchu a humoru. Ve společensky vstřícně naladěných kontextech vnímají každý smích jako ohrožující, nebezpečný nebo agresivní a také v neutrálních situacích vystupují jako nedůvěřiví pesimisté. Nejlepším lékem je schopnost zasmát se vlastním chybám spolu s ostatními.“ 🙂

Zdroj: http://vtm.e15­.cz/clanek/strach-ze-smichu

arachis

Ze smíchu asi ne, z posměchu určitě.