Janeček

Existuje absolutní pravda?

Kdo má právo o něčem tvrdit, že je to absolutní pravda?

Nejlepší odpověď
kenyrts

Ptáte se, zda-li existuje absolutní pravda? Jak ji poznáme? Co lze označit za pravdivé tvrzení?

Nejprve bychom si měli uvědomit, že hledáme jednu absolutní pravdu, ale i mnoho dalších relativních pravd vnímaných z rozdílných úhlů pohledu na svět, na realitu či pravdu vnímanou různým stupněm poznání jednotlivých archetypů. Relativní pravdy svým způsobem představují různá stádia či úrovně absolutní pravdy. Základní rozdělení pravdy na hledanou mou vnitřní pravdu resp. vnitřní přesvědčení, které vyplývá právě z mého stavu poznání a druhou stranu pravdy a to pravdy presentované mým okolím, která je archetyp od archetypu jiná resp. jimi dotvářená. Obě tyto součásti hledané pravdy jsou přímo úměrné stavu poznání jednotlivých archetypů. Svou relativní pravdu mají naše podsystémy, okolní systémy i naše nadsystémy BYTÍ.

Další odpovědi
panenka

absolutní pravda může existovat jen záleží na tom jestli tomu budeš věřit nebo ne já ze své skušenosti rači vše prověřím a pak věřím

Nuk nuk

Inu,tohle je filozofická otázka a ačkoliv se jedná o pravdu, jistě budou odpovědi co pisatel to názor :)

Já jsem přesvědčená, že absolutní pravda existuje. Jsou tu ale hned dva háčky. Za prvé, každý z nás zná tuto pravdu pouze čátečně, někdo možná víc, někdo méně, ale pouze dokladz a důkazy mohou každému jednotlivci potvrdit, jak daleko ve skutečnosti je od té skutečné pravdy. A za druhé v dnešní době není v módě pravdu hledat ale relativizovat tvrzením, že pravdu má každý a nařčením z intolerance každého, kdo by se jen odvážil stát si pevně na svém názoru.

Na druhou stranu je fakt, že tvrdit, že já mám absolutní pravdu, je velmi odvážné.

Abychom mohli pravdu nalézt,nezbývá nám nic jiného, než ji aktivně hledat. Zkoumat vše,co vidíme a co slýcháme a po částkách si ji skládat jako puzzle (občas i nějký ten dílek vyřadit, pokud zjistíme, že k pravdě nepatří). V některých oblastech je to nalezení pravdz snazší, v jiných to je téměř nemožné.

fortin

Viděl někdo pravdu? Někdo ji osahal? Může být pravda? Jestliže pravda je, proč přidávat další level „absolutní“? To už zavání lží!
Za odpovědí zajděte k panu Werichovi.
Já nemám právo o něčem tvrdit, že je to absolutní pravda protože neznám skutečné pozadí, místní podmínky a neznám uznávanou lež abych mohl rozeznat pravdu. Mohu se mýlit.
Mám právo tvrdit, že to je absolutní pravda i když pravda se mění.

JayDee446

Každý by měl mít stejné právo k vyjádření. Vždyť „všechno je relativní“, až tedy na rychlost světla, a o té také nemůžeme říct absolutní pravdu, protože ji neznáme přesně. I když se to nezdá, je to stejný problém jako otázka „Kdo má právo o něčem tvrdit, že je něco absolutní nepravda?“. Zní to jednodušeji, ale je to prakticky to samé. Protože když někdo dokáže absolutně určit, že je něco nepravda, má absolutní pravdu v určení absolutní nepravdy. Z toho samozřejmě vyplývá, že nikdo nemůže říct např. 1+1=2, protože to není absolutní pravda. Pokaždé jde určit něco, co výsledek vyvrací. A nemůžete mi tvrdit, to určit všude nejde… Řekněme, že 1+1=3 To platí například u rozmnožování lidských bytostí. Jenže co řeknete u 980–350+468*78–9800? Výsledek jde vypočítat a nic tak jednoduchého to nevyvrátí. Jenže co když já řeknu, že to je pět? Nemám sice pravdu, ale za pravdu ji považuji a tudíž je pro mě pravdou. To znamená že pravda je relativní a absolutní nikoliv.

Zdroj: …Aslespoň podle mého patnáctiletého mozku…