Avatar uživatele
david22

Existovaly Rychlé šípy ? Nebo je to jen výmysl pana Foglara ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? iceT, hanulka11, bolak, briketka10, anonym, anonym, Nazdar Bazar před 4228 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

Hanulko, a to máš odkud? Já viděl s Foglarem v TV rozhovor, když ještě žil – a v něm jednoznačně řekl, že Rychlé šípy existovaly.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

Odpoveď byla označena jako užitečná

Bylo to smyšlené – inspiroval se svým dětstvím a přiživoval se i jinde a vytvořil fiktivní partu
Doplňuji:
jistě byly party dětí, jako za nás -taky jsme měli partu a jak jsme si užili-/to dnešní mládež nezná/ a právě jistě i jeho parta ho inspirovala k psaní – asi jsem to špatně napsala, že neexistovala – ale hodně se inspiroval děním ze svého dětství

Upravil/a: hanulka11

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?briketka10 Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Jestřáb po celý život odmítal prozradit, zda Rychlé šípy ve skutečnosti existovaly, či nikoli. Uměle také podobné otázky přiživoval, aby zájem o své dílo udržel stále živý. Několikrát se o původu Rychlých šípů dopustil mystifikací hraničících se lží. Přesto však postupně vědomě či nevědomě prozradil několik indicií o původu svého legendárního klubu. Nechtěně například prozradil, že Rychlé šípy žily v Praze. Jak vše přehledně zdokumentoval Miloš Dvorský ve své knize Mýtus zvaný Stínadla, těžiště Foglarovy inspirace bylo v jeho vlastním dětství. Částečně se inspiroval také příhodami ve svém oddíle, dílem běžnými novinovými články. http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Rychl%C3%­A9_%C5%A1%C3%AD­py
to je zajímavé: Foglarovy Rychlé šípy měly svou pětici hrdinů: Mirka Dušína, Jarku Metelku, Červenáčka, Rychlonožku a Jindru Hojera. Poslední z nich existuje a má dokonce stejné jméno. http://www.bko­varikova.cz/tex­ty/dalsi-osobnosti/jindra-hojer-z-rychlych-sipu.htm

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

I kdyby to byl jen výmysl,já jsem Rychlé šípy i jiné postavy z jeho příběhů zbožňovala.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
MonkeyKing

Existovali a ještě ta druhá zlá strana ve Stínadlech! Ale nejmenovali se Rychlí šípy a ta čtvrť se nejmenovala Stínadla. Na ČT 2 jsem viděl rozhovor s židy, kteří právě žili v Praze, a právě byli rozděleni na dvě strany, a kdykoliv se potkali, tak se prali a neměli se rádi.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
briketka10

Tak bane, neexistoval žádný z příběhů o Rychlých šípech byl to jen výmysl !!
ale taky jsem je měla ráda, jak v knize i ve filmu Ježek v kleci :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
baghira

RŠ existovali, nicméně většina příběhů je vymyšlená (nebo výrazně přikrášlená) – není reálné, aby je prožili všechny.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
1979

Přehledná a podrobná odpověď je tady: http://naklada­telstvi-nzb.abchistory­.cz/_0003-milos-dvorsky--mytus-zvany-stinadla.htm

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Rychlé šípy jsou literární postavy, které vytvořil český spisovatel Jaroslav Foglar v jeho knihách. Jedná se o skupinu pěti chlapců, kteří prožívají různá dobrodružství. Skutečné Rychlé šípy neexistovaly, jsou pouze výplodem Foglarovy fantazie. Ale jejich příběhy inspirovaly mnoho dětí a mládeže k zakládání vlastních klubů a k realizaci podobných aktivit, jako dělaly postavy z jeho knih.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
briketka10

těm co jsem dala palečky, tak neplatí omlouvám se za unáhlení :))

před 4228 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

no to nemusíš … přece by Foglar veřejně v TV nelhal.

před 4228 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

já jen, aby mě „někdo“ nepomluvil za opalcovávání neužitečných odpovědí apod. víš :))

před 4228 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek