jjj123456789

Existovala fráze „dělat účet bez hostinského“ i před nástupem komunistů?

Nejlepší odpověď
annas

Hiršal, (1920) Jiří Kolář (1914) –

PDF – ukázka z čítanky 3. R. str.. 16–17

O jedné paní, která z mála chtěla být brzy bohatá,
i o tom, co si všechno přála, nežli ji stihla

Básnická sklada Oklamaná naděje – část

„Za tři groše prodají mi
párek mladých slepiček.
Tak rozmnožím svoje příjmy
ze snesených vajíček.
Pak si brzy za zlatý
koupím husu s housaty.
Prodám peří z hejna husí,
pořídím si zakrátko
kozu, od níž vyvedu si
skotačivé kůzlátko.
Až je za tři měsíce
prodám, bude prasnice…“

Stará kocourkovská moudrost říká: Nedělej účet bez hostinského a neříkej
hop, dokud jsi nepřeskočil.

„Že je to naučení opravdu zapamatováníhodné, dosvědčila báseň
báseň neznámého kocourkovského básníka, zachovaná díky ústnímu podání
až do našich dnů..“

ucebnice.frau­s.cz/download/2313-citanka-3_uc_str-16–17.pdf

http://www.go­ogle.cz/url?sa=t&rct=j­&q=&esrc=s&sou­rce=web&cd=2&ved=0CCYQ­FjAB&url=http%3A%2F­%2Fucebnice.frau­s.cz%2Fdownlo­ad%2F2313-citanka-3_uc_str-16-17.pdf&ei=WZI-VKLGCc7hauTqgY­AP&usg=AFQjCNFPp63RMY­Au58Tv2ygj7YV04t_H_Q&­bvm=bv.77412846,d­.d2s

„Kocourkov je jméno smyšleného městečka kdesi u nás v Česku. Vládne zde neomezená hloupost, omezenecká povýšenost, velikášství, zápecnictví a to především ve směru od radnice do všech koutů. Již v letech 1846 – 1848 vydával jistý Prokop Chocholoušek na pokračování sborník alegorických satir „Paměti převelikého města Kocourkova a obyvatelů jeho“.“
http://www.e-kniha.com/proc-je-tu-kocourkov.html

Takže tato fráze existovala dříve, ale dnes se hodně často používá při různých příležitostech.

Další odpovědi
Drap

Samozřejmě existovala.