packet

Exekuce platu

Dobrý den, mám přes rok uvalenou exekuci na plat ve výši cca 5000 měsíčně. Doposud jsem neobdržel žádné vyrozumění ohledně exekuce! Zaměstnavatel mi na otázku, proč byla na můj plat uvalena exekuce, sdělil, že mi nemůže poskytnout podklady, kvůli kterým mi exekuce byla uvalena. Jelikož jsem doposud neobdržel žádné soudní vyrozumění, jel jsem se informovat na exekuční úřad pod který spadá moje trvalé bydliště. Bylo mi sděleno, že bez soudního rozhodnutí mi nemohou sdělit žádné informace. Chtěl bych se zeptat kde můžu sehnat patřičné informace k výše zmíněné exekuci (délka, výše exekuce a za co byla exekuce uvalena) Předem děkuji za odpověď.

Odpovědi
fortin

Pomůže snad ještě specializovaná diskuse na http://busines­s.center.cz/bu­siness/diskuze/

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/diskuze/

standa

K vašemu dotazu bych měl tyto poznatky:

  1. o započetí exekuce platu NEMUSÍTE být předem informován
  2. rozhodně však musí této exekuci předcházet pravomocný exekuční titul (např. platební rozkaz), který jste musel jako povinný obdržet…, takže jste musel tušit, že pokud platební rozkaz neuhradíte, tak je možnost uvalit exekuci celkem logickým krokem oprávněného (=věřitele)
  3. Zaměstnavatel nepostupoval správně, protože podle ustanovení § 142/4 zákoníku práce je povinen, na základě vaší žádosti, předložit vám všechny ´doklady´, které byly použity při výpočtu mzdy
  4. exekutor není povinen vám NIC vysvětlovat…, v okamžiku, kdy je pravomocný exekuční titul, tj. např. „platební rozkaz“, tak je právěm exekutora uspokojit věřitele jakýmkoli zákonným způsobem a o druhu exekuce (zda exekuce platu nebo účtu aj.) vás nemusí informovat.
  5. pokud máte pochybnosti či přímo námitky ke způsobu provádění exekuce, tak se musíte obrátit na soud, který nařídil exekuci…