Exekuce movitého majetku

musí exekutor respektovat „smlouvu o vypůjčce movitého majetku“ uzavřenou mezi mnou a vypůjčitelem? Může mi exekutor zabavit ledničku, ve které mám inzulin (jsem diabetik)? Může zabavit i lůžko na kterém spí nezletilé dítě?

Odpovědi
standa

  1. pokud je dlužníkova věc užívána na základě jiného smluvního vztahu (např. smlouva o výpůjčce – § 659 a násl. Občanského zákoníku), tak ji exekutor po dobu trvání této smlouvy nemůže ´zabavit´
  2. Exekutor teoreticky může zabavit i ledničku, ale je to proti běžným zvyklostem…, bohužel v Česku neexistuje přesný zákonný výčet věcí, který exekutor nesmí zabavit. Na rozdíl od Slovenska (viz zdroj)
  3. Odpověď na otázku zabavení lůžka pro dítě je identická jako předchozí příklad ´ledničky´

Pokud exekutor zabavil tyto k životu ´nezbytné´ věci, tak vám nezbyde než podat žalobu na vyloučení věcí z exekučního soupisu a tiše doufat, že soud TO vyřídí snad rychle.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-vsechno-muze-zabavit-exekutor