natalka.03

Přítel má exekuce a posílá si mzdu na můj účet. Nevíte, zda můžou exekutoři i na můj učet a strhávat z něj peníze?

Dobrý den, pritel má exekuce a posila si mzdu na muj ucet. Chtela bych se zeptat, zda muzou exekutori i na muj ucet a strhavat penize? Nekde jsem slysela ze ne nekde ze na to stejne prijdou a strhnou je. Co je na tom pravdy? Dekuji za odpoved

Původní neotázka
Exekuce a vyplata na jiny ucet

Nejlepší odpověď
Klaproth

Ano, stejně to strhnou a navíc hrozí § 222 – Poškození věřitele.

Další odpovědi
ivzez

Ne, exekutor na Váš účet nemůže.

Ale Váš přítel by si to měl vyřídit přímo s exekutorem. Má-li přítel Váš
příjem pouze ze zaměstnání, chodí-li mu na účet pouze mzda, měl by
to exekutorovi doložit a vyzvat jej k odblokování účtu.

Mzda je totiž postižitelná pouze srážkami ze mzdy.

Další možnost je se dohodnout se zaměstnavatelem o výplatě
v hotovosti a vypovědět smlouvu s bankou (zrušit účet).

_________

Pro ostatní:

Donedávna jsem to vnímala stejně jako některé
předchozí odpovědi → jako poškozování věřitele.

Ale je to jinak. Mzdu lze postihnout pouze srážkami ze mzdy.
Zaměstnavatel srážku odvede exekutorovi a zbytek vyplatí zaměstnanci.
Obstavení účtu, na který chodí pouze mzda po provedení srážky,
je podle mne lumpárna.

jáára

Ne, nemůžou na cizí účty. Existuje nezabavitelná částka a tu si tvůj přítel nechává posílat k tobě na účet. exekuce na mzdu a na účet zároveň, to je ale sviňárna.

JájsemRaibek

Zajímalo by mě, proč zde každý (nebo skoro každý) odsuzuje hned exekučně postiženého a nedokáže se přes to přenést a normálně a srozumitelně odpovědět.
Nejedná! se o poškozování věřitele. To by se jednalo, pokud by povinný zatajoval majetek a to on nedělá.
Zablokovat účet přesněji vydat příkaz k přikázání pohledávky lzte jen na povinného a také na manželku. Takže jen na rodné číslo. Pokud ty jsi jen přítelkyně, nevztahuje se na tebe exekuční příkaz a exekutor to ani nedohledá. Ani nemůže dohledat.
Pokud přítel – povinný pracuje, je mu sražena ze mzdy srážka v zákonem stanovené výši a zbytek, který mu náleží je jeho. Protože má však zablokovaný účet, nemůže si nechat posílat peníze na svůj účet, klidně k tomu může použít jiný účet – ten tvůj a blokace nehrozí.
Takže odpověď zní: Ne, na tvůj účet exekutor nemůže, pokud nejsi manželka povinného.

led

S tým by som sa nechválila!
§ 222 – Poškození věřitele

Hlada

To máš povedeného přítele.
Spotřeboval prostředky věřitele, nesplácel, byl odsouzen, ignoroval rozsudek, takže se věřitel musel obrátit na exekutora a ty mu teď ještě umožňuješ další poškozování věřitele. Jak si to představuješ? Samozřejmě že se na to přijde, peníze budeš muset vrátit a navíc budeš souzená za spolupachatelství.

Mc Merkurion

…nechci vám do toho kecat, ale myslim si, že pravdu máte všici >>> ona totiž tazatelka neuvedla, jestli má exekuce i na mzdu a obstavený účet…

ivzez

Natalko, odpovědi se Vám sešly ± 50 na 50. Co si z nich vyberete?

Správné jsou ty odpovědi, které nemluví o poškozování věřitele,
ty, které Vás informují, že exekutor Váš účet obstavit nemůže.
Exekutor může obstavit jenom účty povinného nebo účty jeho manželky.

led

Súhlasím, že „exekútor může obstavit jenom účty povinného nebo účty jeho manželky“, ale aj tak je to podvod a poškodzovanie veriteľa, ak už nie právne, tak morálne. Ale určite sa nájdu aj tu ľudia, ktorí s týmto počínaním súhlasia.
Výnimku robím len v prípade, ak ide u zdravie a bezpečnosť maloletých. Poznám taký prípad, kde rodičia, dlžníci z blbosti, nechávajú posielať časť svojho príjmu, nevyhnutnú na udržiavanie života rodiny, na „cudzí“ účet. Dokonca aj exekútor, ktorý o tomto vie, nezasahuje práve kvôli deťom.

ivzez

Led,

zamyslete se nad tím prosím ještě jednou.

Podle zákona je mzda postižetelná pouze srážkami ze mzdy, které provádí zaměstnavatel. Po srážce zůstane zaměstnanci jenom nezabavitelné minimum, které mu ještě obstaví na účtě exekutor.

Opravdu nejde o žádné poškozování věřitele → ani po morální stránce.

Jestli v takovém případě někdo jedná nemorálně, potom je to exekutor, který by účet, na který chodí pouze mzda, vůbec neměl obstavit (zablokovat).

____

Něco jiného by bylo zatajování majetku,
převádění majetku na jiné osoby apod.

Zde jde o nezabavitelné minimum,
které na účtě obstaví exekutor.
____

Nezastávám se dlužníků, kteří se splácení dluhů vyhýbají, nebo kteří poškozují věřitele.

Ovšem to není tento případ.

JájsemRaibek

Nejde o děti, ale o osobu jako takovou. Teoreticky by se dalo posuzovat jako poškozování věřitele to, co je zcela běžné. Koupím auto a napíšu jej na syna-dceru, maminku atd. Ale co se týče mzdy, tak ta již postižená je a to zákonnou srážkou u zaměstnavatele. Je jedno, zda srážka činí korunu, pětistovku nebo třeba 3 tisíce. Je to zákonem daná srážka a hotovo. Zákon jasně hovoří o nepostižitelné části mzdy, o třetinách a kolik připadne povinnému-dlužníkovi.
Takže pokud mu na účet chodí již postižená mzda, je dle zákona jeho a ne exekutora.