janleitman

exekuce a rodinní příslušníci

je pravda že když například moji rodiče dostanou exekuci,tak že se vztahuje i na mne (jako na syna) a mohou mi zabavit majetek i když spolu nebydlíme a prakticky se nestýkáme?
slyšel jsem že vyšel nějaký nový zákon,ale přijde mi to trochu divné (ale tak zase jsme v čechách,tak čemu se divit)

prosím o radu a děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Snad Vám pomůže přiložený článek o exekucích. V podstatě fungují exekutoři tak, že mají detektivy, kteří prověřují, jak konkrétní dlužník žije, kde pracuje, jaký má majetek, s kým se stýká. Je-li důvodné podezření, že může mít část svého majetku i u Vás, potom jste možným zásahem exekutora do Vašeho soukromí také ohrožen. Více vyčtete z přílohy.

Co může exekutor zabavit
Podle občanského soudního řádu exekutor nesmí zabavit pouze věci, které povinný nezbytně potřebuje k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny nebo k plnění pracovních úkolů nebo výkonu podnikatelské činnosti a věci, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly. Jedná se zejména o oděvy a obvyklé vybavení domácnosti, snubní prsten, zdravotnické potřeby a pomůcky a hotové peníze do 1.000,– Kč.

Nenechte se však mýlit, že stačí, když prohlásíte všechny věci za běžné vybavení domácnosti nebo věci potřebné k plnění pracovních úkolů či podnikání a exekutor vyjde naprázdno! Postel, stůl, židle, sporák, asi i lednička a pračka běžným vybavením domácnosti jsou, ale třeba mikrovlnná trouba, myčka nádobí, televizní přijímač a veškerá spotřební elektronika už nikoliv. Pokud se povinný živí jako taxikář, automobil k plnění pracovních úkolů potřebuje, ale pokud s ním jen jezdí do práce, tak nikoliv. Věci, které povinný nezbytně potřebuje k podnikání zabavit nelze, ale exekutor může prodat celý jeho podnik (živnost, firmu), popř. jeho část atd.

Nic mi tu nepatří
Téměř každý povinný se při zabavování movitých věcí brání tím, že mu nic z nich nepatří. Vybavení bytu je rodičů, vkladní knížka manželky a auto kamaráda, takže není co zabavit. Omyl! Exekutor může zabavit téměř všechny věci, o nichž se má důvod domnívat, že patří povinnému. Znamená to věci, které povinný užívá nebo jsou uloženy v bytě, v němž se zdržuje. Pokud to budou věci někoho jiného, musí to tato osoba prokázat a neprodleně podat tzv. vylučovací žalobu k soudu, který exekuci nařídil.

Kamilovo

Taky jsme nedávno něco takového řešili, protože je náš táta hodně zadlužený. Nakonec jsme náš majetek převedli do svěřeneckého fondu u https://www.al­phacitizen.com/cs/ , který zajišťuje jeho právní ochranu, tím pádem bychom s jeho exekucemi neměli mít problém.