Nika_K

Exe nařízena před r.2014 může po svatbě i padnout na manželku??

Dobrý den, mám dotaz, budoucí manžel má vzniklou a zahájenou exekuci před rokem 2014, během té doby ale nebyla placena, nyní je už placená, ale mám dotaz, jestli exekutoři pak mohou i na mě, když je to vzniklé před rokem 2014, muž je hlášený a bude hlášený jinde..??

Nejlepší odpověď
Hlada

Exekutor může zabavit majetek dlužníka kdekoli, kde se domnívá, že může být. Je tedy nezbytně nutné, abyste měla na veškerý svůj majetek doklady o nabytí před sňatkem.
Jste dopodrobna seznámená s tím, jak partner k exekuci přišel? K exekuci není možné přijít jako ke chřipce. Zpravidla jde o člověka finančně negramotného, který si žije nad své poměry na dluh, své závazky nesplácí, ignoruje veškeré výzvy, návrhy na řešení i právoplatný rozsudek soudu, až to dojde tak daleko, že je věřitel nucený využít služeb exekutora.

Další odpovědi
zzzlatokopka

Souhlasím s Hlada, jen ho maličko doplním,
pokud na věci nemáš doklad, že si je koupila ty, tak se domluv s nějakým notářem a udělej notářský soupis věcí, tím prokážeš, že si je vlastnila před sňatkem.

Teď je v exekucích strašný zmatek, pokud by exekutor na něco z tvého majetku sáhnul, okamžitě podej vylučovací žalobu.

ivzez

Exekutor může exekucí na SJM i pro dluh, který vznikl jen jednomu z manželů
v době před uzavřením manželství. Na SJM může i v případě předmanželské
smlouvy, v případě, že byl vznik SJM odložen, nebo v případě, že SJM zrušil soud.

Trvalý pobyt exekutora nezastaví. Exekutor je povinen pro věřitele vymoci dluh
a z tohoto titulu může vstoupit (i za Vaší nepřítomnosti) kamkoliv, kde se oprávněně domnívá, že může povinný mít nějaký majetek.

Doporučuji nastudovat exekutorský řád.

A stejně jako Zzzlatokopka doporučuji si opatřit
doklady k majetku, který patří výlučně manželce.

——
Niko,
jestli jste se ještě nevzali, bylo by lepší svatbu odložit až po skončení exekuce. (Zodpovědný muž by toto podle mne navrhnul sám, snažil by se svou partnerku ochránit před svými dluhy.)

Jestli už jste se vzali, počítejte se vším, co jsem napsala výše.

pusinka50

Já jen už doplním vlastní názor. NIKDY bych si nevzala muže, který má na krku exekuci. Ten muž neví, neřeší a úmyslně úplně opomíjí jakýkoliv finanční závazek. Takový muž je schopen nabrat si další půjčky bez tvého vědomí a nesplácet je, takže se rozrostou o obří penále. Chce žít svůj nadstandartní život, i když na něj nemá peníze. Nic mu neříkají příjmy a výdaje domácnosti. Nic mu neříká mít nějakou finanční rezervu až přijde dítě nebo se v domácnosti něco porouchá, na dovolenou apod. Otázka financí jde úplně mimo něj. Nechci být krutá, ale proč myslíš, že si tě chce vzít. Co třeba, že chce mít nějakou finanční jistotu tvého stálého příjmu. Takový muž i klidně přestane pracovat, vždyť manželka ho „nějak uživí“. Počkej se svatbou, zruš ji, odlož ji o rok a řekni mu, že to bude zkušební rok. Uvidíš, jestli bude splácet exekuci. Nebo chceš tak moc být „pod čepcem“ i za velikou cenu vlastních dluhů a zabavení veškerého svého majetku?

ivzez

Pusinko, napadlo mne téměř totéž, ale nechtěla jsem to napsat tak „natvrdo“. Také to na mne to působí dojmem, že si dlužník hledá finanční zázemí, neuvědomuje si, že „stáhne“ do problémů i svou manželku. Manželství
je ale ospovědnost také za partnerku i za budoucí děti …

Existuje i možnost, že se žení právě proto, aby část
svých závazků přesunul na svou manželku …