bolak

Excel: Průměr z vybraných buněk, které splňují dané podmínky

Ve sloupci A mám hodnoty, a k nim jsou ve sloupci B přiřazeny další hodnoty a potřebuju udělat průměr ze všech hodnot ve sloupci B, pro které splňují hodnoty ve sloupci A danou podmínku.

Příklad: Ve sloupci A mám sestupně buňku po buňce čísla (A1)1,2,3,4,5(A5) a ve sloupci B mám sestupně buňku po buňce střídavě (B1)3,5,15,7,6(B5) a já potřebuju nastavit podmínku pro sloupec A, že se budou brát pouze hodnoty v intervalu od 2 do 4, což splňují buňky A2,A3,A4 a z na ně vztažených buněk B2,B3,B4 chci udělat průměr, takže v daném případě by mi funkce spočítala průměr z čísel 5,15,7. Jaká se pro to používá funkce (jestli vůbec nějaká je)?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

jestliže by buňky ve sloupci A splňovali stejnou podmínku,v openu by to šlo napsat jako funkce SUMIF(A1:A20;„­=5“;B1:B20);seč­te hodnoty z oblasti B1ažB22,když v oblasti A1až A20 splňuje rovno5,a vydělit počtem buňek splňující danou podmínku: countif(A1:A20;­„=5“),takže takto: SUMIF(A1:A20;„­=5“;B1:B20)/CO­UNTIF(A1:A20;„­=5“)
Doplňuji:
obě tyto funkce jsou v exelu:http://office­.microsoft.com/cs-cz/excel-help/funkce-countif-HP010069840.as­px?CTT=5&origin=HP010079­186;http://of­fice.microsof­t.com/cs-cz/excel-help/funkce-sumifs-HA010047504.as­px?CTT=5&origin=HP010079­186

Další odpovědi
mosoj

logická ( když) , IF – Then

Alesh

Mc Merkurion to naznačil správně, jen to zcela nedotáhl, ale od toho tu máš mě, chlapče. Správné řešení je toto:

=SUMIFS(B1:B5;A1:A­5;„>=2“;A1:A5;„<=4“)/CO­UNTIFS(A1:A5;„>=2­“;A1:A5;„<=4“)

zzzzz

O funkci kde zmáčkneš jedno tlačítko nevím. Já bych to udělala rovnicí.
Součet děleno počet políček.
Doufám, že jsem tvou otázku pochopila dobře 🙂

bolak

zzzzz: to by trvalo uherský roky

bolak

rozdal jsem palce a podívám se na to zejtra, dneska už mám asi zavařenou hlavu, tyhle dvě nové infomace ne a ne se tam vejít

bolak

mosoj: To přes obyčejné if asi nepůjde, musí se to vázat na celé sloupce B:B a A:A. To co jsem uváděl jako příklad byl skutečně jenom příklad, jinak těch buněk je v databázi desetitisíce.

mosoj

Já se díval do excelu 2003. Tam je pouze logická funkce když ( podmínka) . Pokud to vezme syntaxe funkce když, tak je jedno kolik prvků má množina . Možná že to přímo nepůjde a bude to chtít nejdřív výběr do sloupce vedle ( podle podmínek) a tam teprve průměr.

mosoj

Co nechodím do práce, tak používám jenom „sumu“.
V práci jsem si ale podmínky dával. Ono je to jedno jestli se funkce jmenuje, když, nebo If-Then, nebo jestliže -pak !

mosoj

Já se díval do excelu 2003. Tam je pouze logická funkce když ( podmínka) . Pokud to vezme syntaxe funkce když, tak je jedno kolik prvků má množina . Možná že to přímo nepůjde a bude to chtít nejdřív výběr do sloupce vedle ( podle podmínek) a tam teprve průměr.