Avatar uživatele
bolak

Excel: Průměr z vybraných buněk, které splňují dané podmínky

Ve sloupci A mám hodnoty, a k nim jsou ve sloupci B přiřazeny další hodnoty a potřebuju udělat průměr ze všech hodnot ve sloupci B, pro které splňují hodnoty ve sloupci A danou podmínku.

Příklad: Ve sloupci A mám sestupně buňku po buňce čísla (A1)1,2,3,4,5(A5) a ve sloupci B mám sestupně buňku po buňce střídavě (B1)3,5,15,7,6(B5) a já potřebuju nastavit podmínku pro sloupec A, že se budou brát pouze hodnoty v intervalu od 2 do 4, což splňují buňky A2,A3,A4 a z na ně vztažených buněk B2,B3,B4 chci udělat průměr, takže v daném případě by mi funkce spočítala průměr z čísel 5,15,7. Jaká se pro to používá funkce (jestli vůbec nějaká je)?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Alesh před 3863 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Mc Merkurion

jestliže by buňky ve sloupci A splňovali stejnou podmínku,v openu by to šlo napsat jako funkce SUMIF(A1:A20;„­=5“;B1:B20);seč­te hodnoty z oblasti B1ažB22,když v oblasti A1až A20 splňuje rovno5,a vydělit počtem buňek splňující danou podmínku: countif(A1:A20;­„=5“),takže takto: SUMIF(A1:A20;„­=5“;B1:B20)/CO­UNTIF(A1:A20;„­=5“)
Doplňuji:
obě tyto funkce jsou v exelu:http://office­.microsoft.com/cs-cz/excel-help/funkce-countif-HP010069840.as­px?CTT=5&origin=HP010079­186;http://of­fice.microsof­t.com/cs-cz/excel-help/funkce-sumifs-HA010047504.as­px?CTT=5&origin=HP010079­186

Upravil/a: Mc Merkurion

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

logická ( když) , IF – Then

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Alesh

Mc Merkurion to naznačil správně, jen to zcela nedotáhl, ale od toho tu máš mě, chlapče. Správné řešení je toto:

=SUMIFS(B1:B5;A1:A­5;„>=2“;A1:A5;„<=4“)/CO­UNTIFS(A1:A5;„>=2­“;A1:A5;„<=4“)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zzzzz

O funkci kde zmáčkneš jedno tlačítko nevím. Já bych to udělala rovnicí.
Součet děleno počet políček.
Doufám, že jsem tvou otázku pochopila dobře 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

zzzzz: to by trvalo uherský roky

před 3863 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

rozdal jsem palce a podívám se na to zejtra, dneska už mám asi zavařenou hlavu, tyhle dvě nové infomace ne a ne se tam vejít

před 3863 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

mosoj: To přes obyčejné if asi nepůjde, musí se to vázat na celé sloupce B:B a A:A. To co jsem uváděl jako příklad byl skutečně jenom příklad, jinak těch buněk je v databázi desetitisíce.

před 3863 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Já se díval do excelu 2003. Tam je pouze logická funkce když ( podmínka) . Pokud to vezme syntaxe funkce když, tak je jedno kolik prvků má množina . Možná že to přímo nepůjde a bude to chtít nejdřív výběr do sloupce vedle ( podle podmínek) a tam teprve průměr.

před 3863 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Co nechodím do práce, tak používám jenom „sumu“.
V práci jsem si ale podmínky dával. Ono je to jedno jestli se funkce jmenuje, když, nebo If-Then, nebo jestliže -pak !

před 3863 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Já se díval do excelu 2003. Tam je pouze logická funkce když ( podmínka) . Pokud to vezme syntaxe funkce když, tak je jedno kolik prvků má množina . Možná že to přímo nepůjde a bude to chtít nejdřív výběr do sloupce vedle ( podle podmínek) a tam teprve průměr.

před 3863 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek