Andariel

Excel – procenta

Rád bych se zeptal jestli někdo neví jaký je vzorec pro počítání v procenty. Mam zadané 2 čísla a mam vypočítat kolik je to jedno číslo procent z toho druhého. Když to udělám ručně a zkopíruju na další buňky pro další čísla napíše mi to #DIV/0!. Už si nevím rady. Díky

Nejlepší odpověď
Alesh

Co je na tom složitýho? 😉

Máš buňku A1 a ní např. číslo 30, pak máš buňku B1 v ní např. číslo 60. V buňce C1 máš vzorec = A1/B1 a formát buňky nastavíš na % (výsledek je 0,5, resp. po přepnutí formátu 50%).
#DIV/0 … označuje chybu „dělení nulou“, to nastane tehdy, kdy v B1 budeš mít nulu a nebo ta buňka bude prázdná. Buďto musíš vyplnit dané buňky nenulovou hodnotou a nebo ošetřit pomocí vzorce. Ten vzorec může vypadat různě záleží, co chceš aby se ti ve výsledku zobrazilo, pokud dojde k této chybě dělení nulou.

Další odpovědi
bolak

Hlavně nepíšeš jak máš uspořádané ty buňky do kterých to píšeš.

Já tomu rozumím takto.
Máš buňku A1 a v ní máš dejme tomu číslo 10.
Pak máš buňky B1 až B10, kde máš dalších 10 čísel.
A nakonec máš buňku C1 a v ní vzorec =B1/A1.
Tímto vzorcem vypočítáš, jakou částí je buňka B1 z buňky A1. Pokud ale zkopíruješ vzorec z této buňky o buňku níže (do buňky C2), pak se ten vzorec automaticky upraví a v buňce C2 pak bude =B2/A2.
A protože A2 bude prázdná (tedy nula), vypíše ti to chybu o nedělitelnos­ti nulou.

Pokud je toto, co jsem zde uvedl právě tvůj příklad, pak je řešení celkem jednoduché. Stačí do buňky C1 napsat místo původního vzorce =B1/A1, následující =B1/$A$1.
Ten pak můžeš zkopírovat kolikrát chceš pod sebe, a jmenovatelem bude stále buňka A1.

led

Pri kopírovaní buňky so vzorcom o x buniek sa vzorec zmení o x buniek.
Príklad podľa Alesha:
http://www.na­dapenny.com/vi­ewer.php?id=t201­1289nadap095223977­560230.jpg