Retko

Etymologie vyrazu „je to v loji“?

Prosim o odbornejsi vysvetleni. Namatkove mi vyznam samozrejme jasny je.:)

Nejlepší odpověď
annas

Původní význam souvisí se starobylým způsobem lovu zvěře. Na Slovensku se místy chytaly lišky na udice úplně zalité do loje; netřeba prý ani dávat při tom udice do měchýře, neboť jsou v loji výborně schovány a ani pach železa není cítit; udice se zavěsí na ohnutou větev, upravenou na způsob zpruhy tak, že chycená liška je zdvižena do výše a volně visí, nemohouc udici vyplivnout (Bednárik, Ľudové poľovníctvo na Slovensku, T. S. Martin 1943, str. 70).

Být v loji = být v bezvýchodné situaci. To chycená liška opravdu byla, takže jde o přenesný význam.

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=4054