Avatar uživatele
bolak

Etymologie slova „žirafa“ – co přesně znamenalo původní slovo, ze kterého vzniklo naše „žirafa“?

Hádám že to bude z nějaký křováčtiny a bude to znamenat něco jako „zatraceně dlouhej krk“, ale to je jen takovej profesionální odhad, nic víc..

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, Andělé, johana 56, Damiana, anonym před 4049 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

žirafa – už se objevuje ve staroslovenštině spolu s italskou giraffa, francouzskou girafe atd. Základem jest arab. zarrâfah. (zurafa) to pak z Afriky. Žirafa = ženská veliká dlouhého krku.

Ve stč. ale výraz gorfant, korfan (srovnání se střhn. ,gerfa) = zvíře s dlouhým krkem, žirafa

Nelze vyloučit citátové užití. – zlostir = žirafa – jen u Klareta za lat. calopardiolus, tvořeno neústrojně. Výklad významu podle B. Ryby = girafa ze střlat. camelopardalis giraffa ze střlat. střlat. camelopardalis giraffa. .

Různé zdroje . etymologie, stč. slovník, Kotíkův slovník

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

prý překvapivě pochází z arabštiny – z الزرافة (ziráfa či zurafa), což skutečně znamená „vysoký“( http://wiki.an­swers.com/Q/Whe­re_did_the_na­me_giraffe_co­me_from ).

Podle Českého etymologického slovníku se k nám toto slovo dostalo z italštiny (girafa), případně ještě přes němčinu (e Giraffe), do ní to přišlo z již zmíněné arabštiny a do arabštiny prý asi z jazyka středoafrických domorodců.

J. Rejzek, „Český etymologický slovník“, Leda Praha 2012

Takže jste to v podstatě trefil.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

profesionální odhad amatéra, sem chtěl napsat (aby to znělo intelektuálně), jinak mám taky vlastní ententýkologickej slovník, ale narozdíl od těch vašich je ten můj skoupej na slovo, říká jen že je to z německého Giraffe a dál už nic..

před 4049 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

no, čistě kdyby byl zájem, tak ten „můj“ je ke stažení online na Ulož.to ;{)>

před 4049 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek