GTA Andreas

Eprej se vůbec nemusí měnit řetěz na kole! Proč?

Moje menší prasátko nevěří moderním názorům že se starým řetězem obrousí ozubené kolo a pastorek a směje se mi. Svůj výsměch zdůvodňuje že jsme jezdili na Favoritu a nikdy jsme řetěz neměnili. Ale vzpomínám si že jednou jsem řetěz kupoval.

Nejlepší odpověď
Ar

Samozřejmě, že řetěz je potřeba měnit. Prodávají se přímo měrky, ale stačí normální posuvka (šuplera). Nový řetěz (Sram, Shimano) má 132 pokud je 132,8 je to na výměu.
Na devtkovém řetězu najedete tak 1500 – 2000 km pak je vytaháný a začne natahovat pastorky na kazetě. Pokud se pastorky natáhnou jak pilový kotouč na cirkulárce, musí se vyměnit i kazeta, jinak to s novým řetězem „střílí“ při řazení.
Proč tenkrát řetěz vydržely víc je clkem jasné. Většinou byly vícekolečka se třemi pastorky a ten kdo měl 5 pastrorků byl king. Řetězy byly širší a tím i kluzná plocha vydržela více. Dnes je taky rozdíl mezi sedmičkovým a desítkovým řetězem, při stejné kvalitě.

Další odpovědi
zjentek

Proč nemusí nebo proč musí? To je fuk,tak či tak se vytahá. Není nad vytahaný řetěz. I když tehdy to nebylo takové bláto, jak to umějí dneska. Takový řetěz na kole za 120tisíc dneska už by mohl mít životnost toho z Favoritky. Snad.