Nedo

Elementární neznalost lékárnice ohrozila život – zažalovat?

Při přebírání léků jsem se ptal lékárnice, zda se smí dotyčný lék kombinovat s jiným lékem, co užívá člověk, pro kterého jsem léky vyzvedával. Výslovně jsem se na dotyčnou kombinaci ptal a výslovně mi bylo sděleno, že se dané preparáty kombinovat bez problémů mohou. Po podání léků ale nastala bouřlivá reakce která vedla témeř do stavu ohrožujícího život – jak jsem si pak dohledal, oba léky jsou všeobeně velmi známé tím, že se spolu v žádném případě nesmí užívat – stačí zadat názvy léků do googlu a vyjede x odkazů o tom, že tyto dva spolu v žádném případě ne. Jak jsem si pak zjistil od známé lékárnice, patří toto k elementárním znalostem kohokoliv, kdo pracuje ve zdravotnictví.

Jelikož k člověku, který si léky vzal, mám silné citové pouto, a cítím se spoluvinen za to, co se mu stalo, chtěl bych lékárnici co nejvíce znepříjemnit život, aby při nejmenším přišla o licenci.

Co mám dělat a jak mám postupovat? Je to na občansko-právní spor?

Nejlepší odpověď
isteron

Dobrý právny zástupca by vyhral váš spor v prospech dotyčnej magistry. Každý balíček lieku má príbalovú informáciu, ktorú si má dotyčný užívateľ preštudovať. Keď sta dobrý priateľ pacienta, mali ste to urobiť aj vy a informovať o obsahu letáka a dohledat ste to mali už predtým.

Další odpovědi
Alesh

Nejsem odborník, ale zhruba takto: předně je potřeba si uvědomit, že lékárník není lékař. Sice prodává léky, ale v tomto případě je jasné, že to byl volně prodejný lék. Takže bys musel dokázat, že ti lékárnice dala toto doporučení (tedy svědek, který to slyšel, jinak to bude tvrzení proti tvrzení), pak určitě bude podstatné a bude se řešit, že sis měl přečíst „návod k použití“.
Jinak je to samozřejmě na konzultaci s právníkem, tedy cca 500 Kč si připrav, pak by následovaly další poplatky, záloha právníkovi (cca 2000 Kč), podání žaloby (1000 Kč), to jsou samozřejmě částky (znalecký posudek), které v případě vítězství dostaneš zpět. Co se vlastně té osobě, co ty léky užila, stalo? Píšeš, že se jednalo o stav ohrožující život, kdo to posoudil? Ty? Lékař? Jsou o tom tedy nějaké záznamy?
Nechci to nějak hodnotit, ale z toho málo, co o tom vím, mi přijde jako blbost se zkoušet soudit. Budě tě to stát peníze, čas a nervy s velmi nejistým výsledkem, zvlášť pokud nedošlo k nějakým trvalým následkům apod. Řešení je, nechat to malinko uležet v hlavince, uklidnit se a nenakupovat již více v dotyčné lékárně.

zzzzz

Já bych to občanskoprávně neřešila, je to drahé.

Nevím co se přesně stalo, ale pokud došlo k ublížení na zdraví a to třeba i z nedbalosti, tak je možné podat trestní oznámení, to je zadarmo. Je ale důležité, zda byl ten postižený poté ošetřen lékařem, pokud ano, tak už lékař mohl zmínku o pochybení magistry ve zprávě uvést a následně jste se mohli obrátit na policii.

I lékárnice je jen člověk, jistě nepochybila úmyslně, pokud do toho půjdete z pomsty, tak ten spor prohrajete.

Hornisse

Chápu, ale budeš to mít velký problém dokázat. Musel bys mít nějaký důkaz, jinak je to tvrzení proti tvrzení.

Druhá věc je, že jít do toho čistě z touhy po pomstě je dost špatný nápad. Bez ohledu na to co si teď myslíš ti případná výhra nepomůže a ještě možná někomu zničíš život. Raději vychladni a pak si to běž s klidnou hlavou vyříkat s jejím nadřízeným.

anonym

To je zase jedna nemístná otázka. Právník. Pokud soud vyhraješ a zde je jasné, že šnaci máš obrovskou, náklady bude muset uhradit protistrana. A nikdo ti neporadí lépe, než ten právník!

rigormortis

O jakou kombinaci šlo?
A odpovím otázkou…to že někoho mám rád, znamená někomu jinému ubližovat…nemůžete být trochu více solidární?

ivzez

Důvěřuj ale prověřuj!

Jak jste si ověřil tvrzení lékárnice před podáním léku?
Podle mne život ohrozil ten, kdo lék podal, aniž by si
napřed přečetl příbalový leták, nebo se poradil s lékařem.

Lékárnice Vám měla poskytnout kvalitnější informaci,
ale i tu byste si byl měl prověřit.

Obávám se, že soud by Vás akorát stál peníze,
ale že byste ničeho nedosáhl.

bolak

Tak tak, ptát se musíš lékaře, a né lékárnice. Je divný že jí napsal dva léky který se nesměj kombinovat.
Doplňuji:
Léták neleták, na to kálí pes, ale ptát se na účinky a kontraindikace léků báby v lékárně namísto doktora kterej je předepsal je docela nezodpovědnost, natož když je to otázka jednoho 10tivteřinového telefonátu. Ale jestli fakt chcete někoho vinit z toho že ohrozil váš život, doporučuju čarovný přístroj zvaný zrcadlo.