Anask

Elektronová konfigurace CO2

Jak vypadá rámečková elektronová konfigurace CO2? Vím, že tam budou vazby pí a sigma, ale nevím, co s čím spojit.

Odpovědi
Kelt

Uhlík je v základním stavu 1s2 2 s2 2p2, přejde do sp3 hybridizace. V CO2 je sp hydridizace, to znamená že na vazbu C – O je jedna sigma vazba, cuhlíku s 2 px orbitaly kyslíku – tedy tyto vazby jsou dvě. Překrýváním 2p pí orbitalů C a 2 p pí orbitalů kyslíku, vznikají dvě pí vazb, navzájem kolmé.

Podle MO teorie – si nakresil AOatomu C 2 py a 2pz – v obou po jednom elektrony
a v atomu O jsou 2py a 2pz AO. Protože se jedná o 2 atomy, je to řeba brát 2×.
Orbinal 2py obsahuje 2 elektrony, orbital 2pz obsahuje po jednom elektronu
Podle MO vznikou 2 pívazby zájemným spojením a plně obsahené orbitaly vytvoří 2 Nevazebné MO.
Těžko se popisuje obrázem MO, ale v nějaké učebnici chemie na internetu, to musí být. Možná i na wikipedii.