Théby

Elektronegativita?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je možné, že existuje sloučenina F2O, když se záporným oxidačním číslem má být prvek s větší elektronegativitou.

Nejlepší odpověď
cochee

Je to difluorid kyslíku a vzorec tak, jak jsi jej uvedla, není správně, i když je občas k vidění. Správně tedy OF₂. Ze stejného důvodu je nesprávný i název „oxid fluorný“ – v oxidech je kyslíkový atom v oxidačním čísle II-, zde však II+

Edit: Nejspíš, podle českých pravidel pro tvorbu chemických názvů, by měl znít název „fluorid kyselnatý“ 😁

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Di­fluorid_kysl%C3%AD­ku

Další odpovědi
Klaproth

Je to fluorid kyslíku OF2. Ve sloučeninách s fluorem má kyslík kladné oxidační číslo, fluor nikdy nemůže vystupovat jako kationt.

Zdroj: http://www.prvky­.com/8.html

Emefej

Sloučenina F2O neexistuje.

Kelt

Fluor je prvek s největší elektronegativitou nemůže tvořit kationty s kyslíkem, který má nižžší elektronegativitu. Jedná se o fluorid kyslíku. Nebudu používat název pomocí mocenství, můžeš zkusit sama.