frankie89

Elektron? pro chemiky i fyziky

Ahoj, potřebuji pomoc v testu z chemie jsem měla otázku: Když se naváže elektron na jádro, tak dojde ke: a) gama záření, b) alfa záření c) beta minus záření a za d) beta plus záření (nevím jestli znění otázky je zcela přesné, profesor mi nechtěl po testu odpovědět a ve skriptech to není, tak pokud to někdo ví, tak odpovězte, prosím… díky
Doplňuji:
funa: právě, že tam to nikde není, nebo jak jsem již zmíněla zřejmě neumím hledat

Nejlepší odpověď
Funna

http://www.go­ogle.cz/
když tomu věnuješ trochu času a najdeš si to sama, tak si to alespoň zapamatuješ…
Doplňuji:
jo..máš pravdu…pokud napíšeš to, na co ses zeptala, tak to tam nenajde (ani se nedivím), ale pokud tam zadáš heslo „alfa, beta, gama záření“, najdeš hromadu odkazů a ty když si přečteš, tak pochopíš jak vznikají oma záření a zjistíš sama, že se ptáš špatně…

Další odpovědi
Badumtss

Záření vzniká při rozpadu atomových jader ne? o navázání elektronu na jádro jsem ještě neslyšel :)

RyuzakiKate

Myslím, že otázku sis nejspíš zapamatovala špatně, tohle je divný… Příští hodinu se zeptej učitele nebo si tu otázku spíš pořádně pročti. Jediné co mě napadlo, tak že při záření beta+ vznikají pozitrony, což jsou prakticky kladně nabité elektrony. A to jsi na gymplu, že vám to dali do písemky? Co si pamatuji, tak jsem o těchto částicích poprvé četla až když jsem si vypracovávala maturitní otázku…

mosoj

Beta plus a elmag. záření fotonů. Pokud jádro pohltí jeden z elektronů vnitřních slupek proton se změní na neutron a emituje neutrino – beta +. Prázdné místo po pohlceném elektronu zaplní jiný elektron z vyšší eknergetické hladiny a vyzáří elektromagnetickou energii (foton).