Elektromotor generátorem, jak to provést?

Snad jsem to pochopil dobře, ale dočetl jsem se, že každý motor je vlastně generátorem. Pokud tedy správně chápu, např. pokud roztočím motor z vysavače, bude na jeho svorkách napětí?
Tak a teď jde o to jak a jaké?
Jasně vím o dynamu, k němu pokud připojím baterii, taky se roztočí jako elektromotor, ale dynamo řešit nechci.
Tudíž s tím motorem např. od vysavače-jak to bude?
Moje úvahy-třeba špatné a proto prosím o radu:
Pokud je motor na 220V a má např. 3000 otáček, pokud jej budu otáčet jen 1500, bude napětí nižší, tedy přibližně 125V? Nebo je to jedno?
Potřebuji k tomu ještě něco, aby motor dával nějaký proud? Samozřejmě kromě toho, co by jej točilo.
Děkuji za názory a odpovědi.

Odpovědi
Mapel

Jako prachprostá teorie to sedí, ale praxe je jiná. Doporučuji knihu o elektromotorech.

Pro jednoduché pochopení. Z kohoutku teče čistá voda a ta něco umývá a je z ní špinavá, která jde do žumpy. Když budu tlačit špinavou vodu zpět, tak z ní nebude čistá. Tady to zní jasně, ale u elektromotoru je to úplně stejné.

tom004

Zkus si prostudovat odkaz. Není to tak jednoduché.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&lan­gpair=en|cs&u=http://­www.animation­s.physics.unsw­.edu.au/jw/elec­tricmotors.html&e­i=6oXPUMT-HMvMsgaqr4HYDg