rob1

Poradíte, co je důležité a nejvíce potřebné z níže uvedených kapitol pro písemnou práci z elektřiny a magnetismu?

Zdravím,

situace je taková, ve škole mám psat písemku z elektřiny a magnetismu. Kapitoly jsou následující

generování střídavého proudu
trojfázová soustava střídavého napětí
elektromotor
transformátor
přenos elektrické energie
elektromagnetický oscilátor
vznik elektromagnetického vlnění
elektromagnetická vlna
vlastnosti elektromagnetického vlnění
přenos informací elektromagnetickým vlněním
vysílač, přijímač

Jelikož zrovna fyzikou neoplývám, chtěl bych se zeptat co je důležité a nejvíce podstatné. Zajímá mě co je nejběžněji zadáváno do písemek. Jaké jsou nejdůležitější úlohy a vzorečky apod. Koukám, že by tam mohla být hodně teorie spíše nebo ne? Rád bych to totiž napsal nejhůr za 4.

Budu rád, když mi pomůžete

předem moc dekují

Původní neotázka
Elektřina a magnetismus pomoc

Odpovědi
orwell

Tak tohle je příliš obsáhlá otázka, na kterou není jednoduché krátce a výstižně odpovědět. Záleží hodně na učiteli, jeho požadavcích na žáky, způsobu hodnocení… Chceš-li mít jistou čtyřku, znamená to umět alespoň na trojku. Pokud bych tě chtěl prověřit já, vyžadoval bych vysvětlit:
jakým způsobem vzniká indukovaný proud v pohybujícím se vodiči v magnetickém poli – v tomto případě otáčející se smyčky, nakreslit jeho časový průběh, uvést základní vztah pro výpočet indukovaného pohybového napětí (u = Blv), což je základem pro vysvětlení funkce generátoru.
U trojfázové soustavy umět nakreslit průběh napětí jednotlivých fází, vysvětlit fázový posuv, znát a umět použít vztahy mezi fázovým a sdruženým napětím, umět nakreslit zapojení trojfázového spotřebiče do hvězdy a do trojúhelníku. Dále uvést druhy a princip funkce střídavých elektromotorů – alespoň synchronní a asynchronní a rozdíl mezi nimi, vztah pro synchronní otáčky při známém počtu pólů stroje a frekvenci napájecího napětí, zapojení svorkovnice stroje.
U transformátoru umět nakreslit jeho uspořádání (v nejjednodušším provedení), správně pojmenovat jeho části, znát princip funkce (elektromagnetická indukce), základní vztahy pro převod a výpočet některé z veličin (prim. proud, sek. proud, prim. napětí, sek. napětí, počet závitů primáru, počet závitů sekundáru), základní transformátorovou rovnici, stanovení průřezu jádra.
U přenosu el. energie znát v hrubých rysech strukturu distribuční sítě, umět zdůvodnit nutnost transformace napětí nahoru a dolů, druhy sítí (TN-C, TN-S, TN-C-S), vodiče a jejich značení (pracovní, ochranné), princip jištění a ochrany před úrazem el. proudem. Možná i něco o jalovém výkonu a jeho kompenzaci. S tím souvisí i pojmy: zdánlivý výkon, činný výkon, účiník a odpovídající vzorce.
U oscilátoru znát základní pojmy, jako kladná zpětná vazba a způsob využití pro odtlumení rezonančního obvodu a získání netlumených kmitů, umět nakreslit jednoduché schéma a znát vztah pro výpočet frekvence kmitů.
Vznik elektromag. vlnění – vysvětlit na otevřeném oscilačním obvodu, vědět o jeho dvou složkách (E, H) a vzájemném postavení, šíření vlnění v prostoru, znát vztah mezi délkou vlny, frekvencí a rychlostí šíření. Způsoby šíření vlnění v závislosti na délce vln (DV, SV, KV, VKV), útlum vlnění, odraz. Neškodilo by taky něco vědět o anténách. Při přenosu informací znát pojmy modulace a demodulace. Základní druhy modulací – amplitudová, frekvenční a fázová, vlastnosti.
Dále blokové schéma vysílače a přijímače v jednoduchém uspořádání.
Vysílač: mikrofon, modulátor, oscilátor, budicí stupeň, koncový stupeň, anténa.
Přijímač: anténa, vysokofrekvenční obvody, demodulátor, nízkofrekvenční zesilovač, reproduktor.
Ke každému bloku něco říct, tj. k čemu to slouží.
Víc se rozepisovat nemá cenu, to bych psal učebnici a tu jistě máš.