MichaelaH.

Poradíte ohledně elektřiny?

Potřebovala bych poradit – ohledně elektřiny – máme to takhle první vyúčtování a jsem zoufalá už. Máme své hodiny – pak máme nájemníky ty mají taky své ale jedou na nás normálně takže se stavy odečítají, ale o to nejde … jde o to, že nám přišlo vyúčtování a já nevím kde najít částku za jednotku… je jich tam strašně moc…

Původní neotázka
Elektřina

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Jednotka jako taková neexistuje tak, jak jsme ji pamatovali z dřívějška. Dříve stála kilowatthodina dejme tomu 3,–Kč a měsíční plat (tzv. za hodiny) byl dejme tomu 100,–Kč.
Dnes je to trochu jinak a je třeba posčítat jednotlivé položky – nákup, prodej, zprostředkování, operátor atd.
Zcela zjednodušeně se dá spočítat celková vyfakturovaná cena děleno počet spotřebovaných kilowatt. Ale pozor, účtuje se v megawattech.

Další odpovědi
mosoj

To si musíš z těch položek ve vyúčtování vyzobat a sečíst. Cenu za KWh tam sice máš ale to není zdaleka všechno. Navíc pozor, oni uvádějí cenu za MWh což je tisíckrát víc. To je ale jenom otázka posuvu desetinné čárky. Ceny jsou bez DPH. DPH bývá vypočítáno až na konci vyúčtování. Nicméně každý dodavatel to bude mít jinak. Přesto pokud budeš chtít znát opravdu cenu za KWh včetně distribuce a paušálu podobná tabulka tě nemine. Elektřina má opravdu nepřehledné vyúčtování a já tam mívám v roce ještě změnu tarifu a to je pak něco. To je tam všechno dvakrát za jiné ceny. Plyn je jednodušší.

Viz. moji tabulku kde mám ceny za KWh vysečítané. Mám vysoký tarif (VT) a nízký tarif (NT). Dále k platbě musíš připočítávat paušální platby vztažené na měsíc za jistič a za odběrné místo. Protože je to vztaženo na měsíc a ne na KWh nejde to do ceny za KWh připočítat a je nutné to vést zvlášť. Všechny položky , které mám já v tabulce najdeš i ve svém vyúčtování.

http://photo.u­loziste.com/?fot­ka=b6d87fb6d7890d85­.jpg&d=vec459a385c682f2&­size=3

Hlada

Pro přeúčtování nájemníkům stačí stanovit poměr jejich spotřeby a nemusíte se vůbec zabývat rozborem složité faktury nebo si můžete spočítat celkovou cenu za kWh a vypočítat jejich část. Výsledek je stejný.

cukrar

Já to dělám tak, že konečnou celkovou částku si vydělím odečtem z elektroměru a vyjde mi cena za jednotku kWh. Tu pak vynásobím odečtem na podružném měřidle, přidám 5% nepřesnosti měřidla a to vyúčtuji sousedovi.

Kepler

Ve smlouvě s odběratelem je uveden typ tarifu, podle kterého je účtováno. Taky by tam měla být informační linka.

mosoj

Mimo jiné z mé tabulky je vidět že stát za distribuci mírně zdražil.