micosek

Jak vytvořit elektřinu – něco jak je v těch starých filmech, jak točí páčkou a mají z toho elektriku?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak vytvořit elektřinu. Něco jak je v těch starých filmech, jak točí páčkou a mají z toho elektriku.
Děkuji
PS: vím, že to jde jinak, ale rád si hraju…
Doplňuji:
A ještě jak tu elektřinu vyvedu ven ?

Odpovědi
Quimby

Elektromotor, alternátor, magnetická indukce – najdi si podrobnosti na googlu
Ale v principu jde o to, že otáčíš vodičem v nestacionárním mag. poli a tím se tvoří indukované napětí a proud.
Doplňuji:
No tak jak máš ten vodič, tak ten někam vede, třeba k žárovce, baterce nebo někam, takže tím tu elektřinu vyvádíš ven.

Nazdar Bazar

Stačí třít ebonitovou tyč liščím ohonem, ale dost se přitom nadřete.

mzm

Van de Graafovým generátorem? http://www.techma­nia.cz/edutori­um/art_expona­ty.php?xkat=ex­ponaty&xser=456c­656b74f8696e612c206d6167­6e657469736d7573h&ke­y=68

náboj je venku… Odvézt se dá libovolným vodičem.