arygnoc

ekopotraviny a biopotraviny – aký je medzi nimi rozdiel?

je známe, že biopotraviny /najmä ovocie a zelenina/ je častejšie napádaná napr. plesňami, hnilobou, a čo ekopotraviny?
aký je medzi nimi rozdiel?

;-Q
Doplňuji:
gecco,, nie som si teda istý, či vás chápem správne, lebo:

biopotraviny
označenie skupiny potravín, v ktorom sa pri spracovaní rastlinných a živočíšnych surovín na hotové výrobky používajú len biologické procesy (prirodzené suroviny, prirodzený spôsob) bez umelých konzervantov. ( http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=bi­opotraviny )

a u tých ekopotravín som si tiež nie príliš istý, predpokladám, že by to mali byť potraviny pestované/chované v duchu nejakých ekologických zásad – nepoškodzujúcich životné prostredie.

takže, neviem.
v predajni nie je medzi nimi vysvetlený nejaký rozdiel.

preto sa aj pýtam, všakhej.

;-Q

viac prípadne v diskusii

Nejlepší odpověď
annas

Z vyhlášky MZ a vyjádření jeho zástupce vyplývá, že správné je označení biopotraviny, které se vyrábějí na ekofarmách.

Možná kvůli tomu, že některé biovýrobky obsahují chemii, (viz níž) proto se užívá označení ekovýrobky jako synonymum pro biovýrobky.

Poslechněte si vysvětlení od odborníka v krátkém videu Dobré ráno na ČT2. Pořad je ze srpna 2014 a jmenuje se BIO versus EKO.
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/104350494­55-dobre-rano/314292320­020076/?video&in­dex=345608#vi­deo

Autor vysvětluje, že BIO a EKO jsou pojmy rovnocenné. Liší se tím, že bio s užívá pro výrobky, zatímco eko pro jejich výrobce či výrobu. Ekoffarma nebo ekologické zemědělství vyrábí bioprodukty. To je v souladu s vyhláškou Ministerstva zemědělství Právní předopisy pro ekologické zemědělství a produkci biopotravin.

http://eagri.cz/pu­blic/web/file/262824/Pr­avni_predpisy_EZ_10­._9.pdf

„Bioproduktem je jakákoliv surovina rostlinného nebo živočišného původu pocházející z ekofarmy, na kterou je vystaven platný certifikát. Jako bioprodukt lze certifikovat nejenom suroviny pro výrobu biopotravin, ale také zástavová zvířata, chovná zvířata nebo suroviny pro nepotravinářské využití.“

Jenže ne všechny potraviny s název bio vznikly bez chemie. Je rozdíl mezi předponou bio či eko a názvem. " Např. jogurty Bio Danone a Jogobella Bioghurt jsou typickou ukázkou použití označení BIO v rozporu se zákonem o potravinách, protože nejsou vyrobeny dle zásad ekologického zemědělství,"
http://ekonomi­ka.idnes.cz/ne-vsechny-potraviny-s-nazvem-bio-nebo-eko-vznikly-bez-chemie-pt5-/test.aspx?c=981103_­153758_test_jup

Další odpovědi
briketka10

to je na mě moc složitý znám jen
„eko"nomický balení toaleťáku, ale
vyvinuli novinku, že po spláchnutí
se promnění na "bio“ odpad 😁
Doplňuji:
jé ta hrubka !!
promění :))))))))))))­))))))))))))))))))))))

gecco

V tomto kontextu žádný…
😉
Ale zatímco „bio“ je ´možné´ použít pro potraviny vyrobené pomocí biotechlologií (ne na jejich označení v EU) – tedy i pro potraviny např. GMO, slovo (předpona) „eko“ je používáno výhradně ve významu – ekologický, biologický (myšleno způsob výroby)…
Doplňuji:
Pokud jde o označení „bio“ a „eko“ v prodejně (v EU) – není mezi nimi žádný rozdíl, metodika EU je považuje za rovnocenné.
Pokud by se jednalo o značení jinde ´ve světě´ – nevím, nemám přehled.
😉

zjentek

..stejnej jako mezi biologií a ekologií, viz nějaký environmentál­ní studie

rigormortis

Bio potravina je platný certifikát.
Ekopotravina je vycucaný název obchodníků aby lépe prodali.
http://www.cpzp­.cz/clanek/1574-0-Biopotraviny-zdravy-luxus.html
Často se také setkávám s označením 100% přírodní…on je přírodní i obohacený uran, takže nevim, nevim.

Agneta

Biopotraviny jsou to, co se jedlo před 100 lety. Eko znamená, že jsou chemicky*
ošetřeny, dle platných předpisů.

*) ta chemie ale nesmí zatěžovat životní prostředí
►to znamená, že např. obilí je chemicky stříkáno proti Claviceps purpurea (jinak běžná parazitní, velmi jedovatá houbovitá plíseň) – ale prostředkem, který se na světle rychle rozkládá
:D

Pepa25

správné odpovědi: annas, rigormortis
k dotazu: není pravda, že „biopotraviny /najmä ovocie a zelenina/ je častejšie napádaná napr. plesňami, hnilobou“. Jsou obvykle napadány úplně stejně. Také obvykle úplně stejně chutnají

Agneta

arygnoc >>> ad doplnění > = odvozeno/inspi­rováno mojí odpovědí a je dle mého mínění správné:D
►že v Česku považují obchody bio a eko za to samé(jak uvádí gecco)je politováníhodné, ale je to tak
►ekologicky vyprodukované potraviny mají být o stupeň kvalitnější, než konvenční (a taky jsou, ale né v Česku)

briketka10

hele, ale je to tak rozdíl je takovej co je EKO je levnější
a co je BIO podle mě je asi o moc dražší..

Agneta

ano, bio je nejdražší, neboť ty potraviny musí být taky zdravotně nezávadné ( a nemůžou se jentak stříkat chemií, ale třeba jen zkysaným kopřivovým nálevem…cojávím), takže se taky asi musí dost neprodejného/zka­ženého vytřídit:D