afro.minerva

Ekologické aktivistky lobují za látkové pleny…

Dnes jsem se setkala na jedné diskusi s velice agresivním chováním jistých matek, které lobují za látkové pleny. Dokonce mi bylo řečeno, že vzhledem k mému názoru, že jsou papírové pleny jednodušší a lepší řešení, že se jedné z nich otvírá kudla v kapse a že jsem zjedvně velice špatná matka, když neustále jenom neperu a nežehlím tuny látkových plen. Napsala jsem jí, ať se klidně přijede na mojí domácnost podívat a že si klidně může vzít ten nůž s sebou. (Samozřjemě recese.) Člověk by řekl, že jde snad o fanatismus jménem ekologie. Má člověk podle vás dodržovat ekologii apsolutně za každou cenu?

Nejlepší odpověď
annas

Nejsem ekolog, ale domnívám se, že aktivistkám jde zřejmě o to, že jednorázové pleny vytvářejí mnohem větší množství odpadu, mají tedy větší vliv na znečišťování našeho prostředí. Je však pravda, že i látkové pleny ovlivňují negativně životní prostředí, ale tomu se dá předejít úsporným praním a používáním vhodných pracích prášků.
Proto si myslím, je-li to možné, používat jednorázové pleny výjimečně (např. na noc, na cesty), jindy dávat dítěti pleny látkové. Žehlit látkové pleny opravdu stačí jen první 3 měsíce.
Na internetu jsem našla, že výdaje za látkové pleny (včetně nákladů na praní) činí cca Kč 6.300, za jednorázové Kč 25.000 za dobu 2 let (průměrný věk pro nošení plen).
Ani tato finanční úspora není zanedbatelná.
Každý druh plenek má své výhody i nevýhody. Záleží na tom, co Vám lépe vyhovuje a pro který typ plenek se rozhodnete bez ohledu na to, co kdo povídá.

Další odpovědi
quentos

pravda je částečně na obou stranách; nic se nemá přehánět, ale pleny na jedno použití jsou vskutku významným příspěvkem do odpadů. Když vzpomenu na svou mladší sestru, u nás se volil kompromis (jako u všeho, i zde se jeví jako nejlepší): přes den látkové pleny, na noc papírové, aby nespala v počuraném.
Co se týče náročnosti látkových, maminka přišla jednoduše na to, že když se nežehlí, tak se z toho nestřílí. Sestra tedy dostávala nežehlené plíny a stále žije ;{)=. Takže stačí vyprat, ale žehlení klidně hoďte za hlavu, pokud není potomek jó malý …

Nuk nuk

Z podobných dam si nic nedělejte a neenchte se jimi zmanipulovat. Špatná matka rozhodně nejste, protože to nemá přeci s plenami nic společného.
Co se týče ekologičnosti mají asi pravdu. Běžná papírová plenka totiž životní prostředí skutečně hodně zatěžuje, obsahuje papír, někdy buničinu, něktré i kousek igelitu, ale hlavně gel, který způsobuje její nepropustnost a savost, a právě on dává přírodě dost zabrat, protože se skládá z látek, které se velice špatně likvidují a nerozkládají se.
Bohužel jsou mezi námi lidé, hlavně ženy, kteří s z ekologckého biozpůsobu života udělali spíše kult – náboženství, než snahu chránit přírodu. Bývají často velice arogantní a nepřátelské vůči ostatním lidem. Mne osobně od hadrovek a podobných jiných věcí odradilo právě chování těchto superekoložek.
Osobně jsem nakonec svého synka NOSILA V ŠÁTKU a jsem s ním natolik spokojená, že u druhého bude kočárek možná jen na spaní na zahradě, zkouším prát v OŘECHÁCH a u druhého velice vážně uvažuji o těch LÁTKOVKÁCH. Ale nikdo mě do toho nenutil, rozhodla jsem se k tomu sama.
A Vy si s tím také nelamte hlavu ;) Máte dvě možnosti? Mate. Vyberte si tu, která Vám prostě vyhovuje a kašlete na to, co si o Vás kdo myslí.

anetadela1

Já používala u první dcery látkový. Mamka mě přesvědčovala, že je to lepší, manžel, že se ušetří, atd… Jenže do půl roku jsem to vzdala. Dcera byla extrémní pokakánek – 4× za den bylo normálka ne-li víc. Nedělala jsem totiž nic jiného než jen prala a žehlila. Bylo to šílený. Všem jsem vysvětlila, že se to prostě nedá a ať si zkusí obden žehlit hromady plín. Mamka mi nejdřív nevěřila, ale netrvalo dlouho a rychle pochopila výhody papírových plen. Při druhý dceři nebylo co řešit 🙂
A co se týče ekologie? Je spousta horších, jedovatějších odpadů a nikdo se nad tím ani nepozastaví. Myslím, že plínka je to nejmenší.

GabulkaA

Jako jakkoli chápu výhody látkových plen, tak já jsem k tomu nikdy nepřilnula… Takže u nás vyhrávají jednorázové plenky.

GabulkaA

Ahoj, mohu se prosím zeptat, jaké plenky kupuješ? Jakou značku? A podle čeho sis ji vybrala?

Polaskova44

No, musím se přiznat, že mně se třeba také látkové pleny zamlouvají mnohem více. Osobně mi příjdou o dost praktičtější, než ty jednorázové. Mimo to ale mají i celou řadu jiných výhod. Ty jsou skvěle popsané třeba tady: https://latko­vepleny.cz/