Džem a marmeláda

Slyšela jsem, že džem a marmeláda jsou rozdíl...nevzpomínám si jaký..že by v podílu ovoce...nebo je jedno z toho jednodruhové?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Ahojky,já mám za to,že džem má v sobě kousky ovoce,a v marmeládě je ovove nadrcené,takže tm není znát.

Další odpovědi:

Stříbrný

Džemy a marmelády
Džemy a marmelády však v českých kuchyních zřejmě upotřebíme nejčastěji. Jíme je snad všichni. Ale víme, v čem se liší? Jistě ne. Zvlášť když vše ještě zkomplikovala nařízení Evropské unie…
Marmeláda je oproti džemu úplně hladká a tužší konzistence. Tedy alespoň donedávna to byl hlavní rozdíl. Po zásahu Evropské unie se tohle všechno ale podstatně změnilo.
Džem je řidší, s kousky ovoce
Džem se v zažitém pojetí od marmelády odlišuje tím, že je řidší konzistence, tedy dobře roztíratelný a v ovocné dřeni narazíme na kousky ovoce. Jmenované změny v pojmosloví u marmelády se však dotkly také džemů. Podle nařízení Evropské unie tak nyní mohou být označeny i výrobky, které jsou hladké a bez kousků ovoce.

Džemy a marmelády

Džemy a marmelády však v českých kuchyních zřejmě upotřebíme nejčastěji. Jíme je snad všichni. Ale víme, v čem se liší? Jistě ne. Zvlášť když vše ještě zkomplikovala nařízení Evropské unie…

Marmeláda je oproti džemu úplně hladká a tužší konzistence. Tedy alespoň donedávna to byl hlavní rozdíl. Po zásahu Evropské unie se tohle všechno ale podstatně změnilo.

Od roku 2004 se totiž u nás smí jako marmeláda označovat pouze výrobky z citrusových plodů, tedy například z pomerančů, limetek či grepů. Unie tak převzala definici toho, co marmeláda je, z Velké Británie. Tam se marmeláda dostala už někdy v 15. století z Portugalska, nejprve kdoulová (odtud název, kdoule se portugalsky řekne „marmelo“), později pomerančová. Právě díky tomu se název marmeláda v Anglii vžil jen pro výrobky z citrusů. V České republice se tak muselo opustit od „naší“ definice marmelád, které dosud obsahovaly třeba jahody, meruňky, třešně nebo borůvky. A marmelády vlastně zmizely z regálů.

Zdroj: http://bydletvpanelu.cz/interi er/kuchyne/marmelada-kterou-a- kam.html

Pokročilý

Rozdíl dle mé babičky: Džem = uvařené ovoce / buď mixované, nebo jen rozmělněné. Marmeláta = uvařená štáva z vylisovaného ovoce. Samozřejmě do všeho cukr, ztužovač atd. Já vyrábím pouze džemy MIX = veškeré ovoce, které je k mání rozvařím, mírně rozmixuji, dodám vše potřebné a hotovo. Chuťově je bezkonkurenční.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Jídlo a vaření

Zlatý hanulka11 986
Zlatý Drap 841
Zlatý annas 757
Zlatý iceT 494
Zlatý marci1 480
Zlatý gecco 431
Zlatý briketka10 414
Zlatý quentos 405
Stříbrný elektrikář 395
Zlatý mosoj 351

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.