Avatar uživatele
YUNoNickname

Dvoutřetinová většina z pěti lidí jsou tři nebo čtyři lidé?

Zaokrouhluje se výpočet vždy na „celého“ člověka nahoru?
Doplňuji:
Ještě doplním, že z pohledu matematiky je odpověď jasná, ovšem zde je důležitější právní rámec. Snažím se najít nějakou normu nebo komentář k zákonu, kde by to bylo uvedené, ale zatím marně..

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? mosoj, marci1, Pepa25 před 3439 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pepa25

Tak jak je nadpolovičné většina souhlas víc než 50% (v případě 5 lidí než 2,5 člověka, tedy 3 lidí), tak je 2/3 většina souhlas více než matematicky 3,33 lidí, tzn. 4 lidí.
Ano, protože lidi nelze dělit a většina znamená minimum, tak de facto se zaokrouhluje nahoru.
Doplňuji:
Myslím, že i průměrně matematicky zdatnému právníkovi musí být jasné, že slovo většina znamená „>“, takže o žádném výkladu nevím. Praxe pak spíš řeší věci typu pokud možno nemít sudý počet lidí v jakémkoliv orgánu, aby hlasování (prostou většinou) nekončilo 50:50 atd. … Případně je možné se podívat na hlasování v parlamentu: tam už jim vždy svítí nutné kvórum předem, pokud by zastupitelé v zápalu boje měli problém s matematikou 🙂 … Kapitola sama pro sebe je EU, která vymýšlí různé kvalifikované většiny, ale vždy je to jen o definici zlomku nebo nutných %, schopnost sčítání se předpokládá …

Upravil/a: Pepa25

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Já si myslím že to jsou ti čtyři lidi.
Doplňuji:
Tak jedná se o kvalifikovanou většinu. To jest 60 a více procent. Takže 3 jsou správně.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kva­lifikovan%C3%A1_v%­C4%9Bt%C5%A1i­na

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
gecco

Odvolám se na matematiku 1. stupně ZŠ…
;-O

2/3 . 5 = 10/3 ≈ 3,3 …
Takže – podle mne (a podle běžných pravidel matematiky), zaokrouhleně, „tři lidé“…

___

Mosoji – v tomto kontextu je mi jasné, proč se domníváš nějaké smyšlenky o SSSR.
10 : 3 = 4…
ROFL
No – jak jinak? – v zemi, kde už předevčírem jsme vlezli do ř*ti tomu, co ho teprve zejtra zvolíme…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
einstein

Nevycházím z žadných zdrojů, ale podle mého názoru to jsou 3.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Souhlasím s Pepou25:

Je-li někde potřebný souhlas 2/3 členů z pěti,
bude nutný souhlas 4 účastníků hlasování.

(Zbytek už vysvětlil Papa.)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

2/3 lidí je 3,33… Lidi nemůžeme pokrájet jako třeba jablko. Takže „minimálně dvoutřetinová většina“ z pěti lidí jsou 4 lidi. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mosoj

Najdeš to v ústavním řádu. Každá instituce to má trochu jinak.
Tam kde je předem daný poměr se používá Kvalifikovaná většina.
Pepa 25, ano já to vím , já jsem si to našel, protože jsem také nevěděl.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/V%C4%9Bt%­C5%A1ina

před 3439 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pepa25

mosoj: jsou i jiné kvalifikované většiny, než 60% (stačí si přečíst odkazovaný článek na wikipwdii)
gecco: to byl pokus o VSP? To by byla dobrá finta obejít limit zaokrouhlením dolů …

před 3439 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

V původním dotazu nebylo nic o hlasování – odpovídal jsem před 17 hodinami, Doplnění přišlo před dvěma.
😉
Takže ne, nebyl to pokus o vtip – ale o odpověď na nepřesně položený totaz, v tomto případě o chybnou odpověď…

před 3439 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

😁
…„položený totaz“… → „položený Dotaz“

před 3439 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Já jsem také tak uvažoval , že je nesmysl zaokrouhlovat člověka dolů !!
To děla jenom gecco a spol. Když je třeba.

před 3439 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Ty jsi zaokrouhlenej zas nahoru,s tím nic neporobíme

před 3439 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Gecco tak ono je to o těch 60%. A to vychází jasně 5/100 x60 =3 . Žádné zaokrouhlování. Nakonec na to se tazatel ptal.
Při tom 60 % nejsou 2/3 !!!! Včíl matematicky mudruj.

před 3439 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

Kvalifikovaná většina je 3/5 celku neboli 60%. Otázka však nezněla na 3/5 celku, ale na 2/3 celku (v tomto případě celek = 5). Tazatel se na kvalifikovanou většinu vůbec neptal. Ten pojem si do fóra zanesl až ty.

před 3438 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek