YUNoNickname

Dvoutřetinová většina z pěti lidí jsou tři nebo čtyři lidé?

Zaokrouhluje se výpočet vždy na „celého“ člověka nahoru?
Doplňuji:
Ještě doplním, že z pohledu matematiky je odpověď jasná, ovšem zde je důležitější právní rámec. Snažím se najít nějakou normu nebo komentář k zákonu, kde by to bylo uvedené, ale zatím marně..

Nejlepší odpověď
Pepa25

Tak jak je nadpolovičné většina souhlas víc než 50% (v případě 5 lidí než 2,5 člověka, tedy 3 lidí), tak je 2/3 většina souhlas více než matematicky 3,33 lidí, tzn. 4 lidí.
Ano, protože lidi nelze dělit a většina znamená minimum, tak de facto se zaokrouhluje nahoru.
Doplňuji:
Myslím, že i průměrně matematicky zdatnému právníkovi musí být jasné, že slovo většina znamená „>“, takže o žádném výkladu nevím. Praxe pak spíš řeší věci typu pokud možno nemít sudý počet lidí v jakémkoliv orgánu, aby hlasování (prostou většinou) nekončilo 50:50 atd. … Případně je možné se podívat na hlasování v parlamentu: tam už jim vždy svítí nutné kvórum předem, pokud by zastupitelé v zápalu boje měli problém s matematikou 🙂 … Kapitola sama pro sebe je EU, která vymýšlí různé kvalifikované většiny, ale vždy je to jen o definici zlomku nebo nutných %, schopnost sčítání se předpokládá …

Další odpovědi
mosoj

Já si myslím že to jsou ti čtyři lidi.
Doplňuji:
Tak jedná se o kvalifikovanou většinu. To jest 60 a více procent. Takže 3 jsou správně.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kva­lifikovan%C3%A1_v%­C4%9Bt%C5%A1i­na

gecco

Odvolám se na matematiku 1. stupně ZŠ…
;-O

2/3 . 5 = 10/3 ≈ 3,3 …
Takže – podle mne (a podle běžných pravidel matematiky), zaokrouhleně, „tři lidé“…

___

Mosoji – v tomto kontextu je mi jasné, proč se domníváš nějaké smyšlenky o SSSR.
10 : 3 = 4…
ROFL
No – jak jinak? – v zemi, kde už předevčírem jsme vlezli do ř*ti tomu, co ho teprve zejtra zvolíme…

einstein

Nevycházím z žadných zdrojů, ale podle mého názoru to jsou 3.

ivzez

Souhlasím s Pepou25:

Je-li někde potřebný souhlas 2/3 členů z pěti,
bude nutný souhlas 4 účastníků hlasování.

(Zbytek už vysvětlil Papa.)

marci1

2/3 lidí je 3,33… Lidi nemůžeme pokrájet jako třeba jablko. Takže „minimálně dvoutřetinová většina“ z pěti lidí jsou 4 lidi. 🙂

mosoj

Najdeš to v ústavním řádu. Každá instituce to má trochu jinak.
Tam kde je předem daný poměr se používá Kvalifikovaná většina.
Pepa 25, ano já to vím , já jsem si to našel, protože jsem také nevěděl.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/V%C4%9Bt%­C5%A1ina

Pepa25

mosoj: jsou i jiné kvalifikované většiny, než 60% (stačí si přečíst odkazovaný článek na wikipwdii)
gecco: to byl pokus o VSP? To by byla dobrá finta obejít limit zaokrouhlením dolů …

gecco

V původním dotazu nebylo nic o hlasování – odpovídal jsem před 17 hodinami, Doplnění přišlo před dvěma.
😉
Takže ne, nebyl to pokus o vtip – ale o odpověď na nepřesně položený totaz, v tomto případě o chybnou odpověď…

gecco

😁
…„položený totaz“… → „položený Dotaz“

mosoj

Já jsem také tak uvažoval , že je nesmysl zaokrouhlovat člověka dolů !!
To děla jenom gecco a spol. Když je třeba.

anonym

Ty jsi zaokrouhlenej zas nahoru,s tím nic neporobíme

mosoj

Gecco tak ono je to o těch 60%. A to vychází jasně 5/100 x60 =3 . Žádné zaokrouhlování. Nakonec na to se tazatel ptal.
Při tom 60 % nejsou 2/3 !!!! Včíl matematicky mudruj.

cochee

Kvalifikovaná většina je 3/5 celku neboli 60%. Otázka však nezněla na 3/5 celku, ale na 2/3 celku (v tomto případě celek = 5). Tazatel se na kvalifikovanou většinu vůbec neptal. Ten pojem si do fóra zanesl až ty.