Dvojjazyčná výchova – syn nemluví česky

Ahoj, mám problém – bydlíme v Itálii a máme 25 měs. synka, mluvím na něj jen česky a manžel italsky a syn mluví jen italsky. Jak je to možné? Češtině rozumí velmi dobře.

Nejlepší odpověď
Lencis

Dobrý den,
je to opravdu moc zajímavé, ale děti z dvojjazyčných rodin se přirozeně přizpůsobí a mluví jazykem svého prostředí. I když na něj vy mluvíte česky, on slyší italštinu v televizi, od sousedů, v obchodě, na ulici… nakonec i vy sama asi mluvíte italsky i před vašim synem při komunikaci s okolím i s partnerem.

To že na něj ale mluvíte česky je k nezaplacení, budete zírat až někdy přijedete do čech a budete tu pár dní… začne plynule mluvit česky.

Geniální je, že dítě, které vyrůstá v dvojjazyčné rodině má oba jazyky (a to i když je sám nepoužívá) bravůrně zvládnuté, dítě se jazyk neučí jako náhradu za mateřský jazyk… má dva mateřské jazyky a dokáže v obou uvažovat. Což vám jasně dokazuje tím, že na vaši českou otázku okamžitě reaguje italskou odpovědí… dítě nepřekládá, ono prostě oba jazyky používá. Hlavně to nevzdávejte a dál na něj mluvte česky, pokud máte možnost pouštějte mu i pohádky v čj, čtěte mu v češtině, aby i slovní zásoba nestrádala. Nezdůrazňujte že jde o jiný jazyk ani netrvejte na tom aby česky mluvil… jen čj používejte, dáváte mu velký dar. 😉

Je to opravdu malý zázrak!

Další odpovědi
Janulka

Nejspíš začne mluvit česky, až bude sám chtít. A samozřejmě – pochopil, že mu rozumíš i tehdy, když mluví italsky. Děti jsou v tomhle dost chytrý:o))))))

Dandi

Učte ho jak česky tak italsky a nedávejte na jeden jazyk větší důraz ať ví, že oba dva jsou důležité. A nebojte on se chytne a bude mluvit i česky.

Attack-design

nyní se mu italština líbí, nebojte začne mluvit i česky