zeto

Dvojitá negace ve větě.

Jak vyložit větu: „Nikdy jsme nepochybovali, že v ní nebudeme.“? Chápu, že je to myšleno tak, že dotyčným bylo jasné, že v ní (skupině) budou.. Já ale cítím, že ta dvojitá negace je tam špatně a ve výsledku to vyznívá tak, že jim bylo jasné, že v ní (skupině) nebudou.:-) Jaký je váš názor? Díky.
Doplňuji:
2ANNAS: A pokud by to celé znělo takhle: „Naštětstí v této skupině nejsme. A nikdy jsme nepochybovali, že v ní nebudeme.“ ?
A jaký rozdíl je tedy ve větách: „Nikdy jsme nepochybovali, že tam budeme.“ a „Nikdy jsme nepochybovali, že tam nebudeme.“? Jsou tedy významově stejné? 🙂

Pořád jsem přesvědčen, že pokud o něčem nepochybuji, jsem si jistý, že to tak bude/je. Nepochybuji, že je něco černé, pak věřím, že je to černé, nepochybuji, že něco není bílé, pak věřím, že to není bílé, nepochybuji, že někde nebudu, pak věřím, že tam nebudu.

Nejlepší odpověď
annas

.

  1. věta souvětí – nikdy jsme nepochybovali – užíváte 2 zápory – zájmeno nikdy a záporku ne – zápor větný – popření obecné.
  2. věta souvěti – že v ní nebudeme – opět větný zápor – přepona ne – popíráte jen část možností – vy ve skupině nebudete.

Musíte obě věty vyslovovat současně, jinak by nešlo o negaci.

Protože se setkaly ve dvou větách dva různé zápory (první je obecný, druhý je částečný) – zápor se ruší.

Doplňuji:
Těžko se vysvětluje písemně. ale snad bude stačit, Když tak víc v diskuzi.

Zápor = vyjádření záporného postoje mluvčího k obsahu věty prohlášením něčeho ze
neexistující, neplatné, nemožné…Kladný postoj ke skutečnosti je jasný.

Užití dvojího záporu je motivováno tím, že mluvčí chce říci, že platí kladný stav věci a přitom jako by pochyboval, že kladný stav věcí je platný

Zkuste si převést na jednoduchou větu. Zamyslete se nad významem – je víc možností.

1. Naštěstí v této skupině nejsme. A nikdy jsem nepochybovali, že v ní nebudeme.
Naštěstí v této skupině nejsme. A nikdy jsme nepochybovali o nezařazení do ní (do skupiny). A nikdy jsem nepochybovali o zařazení do ní.

Naštěstí v této skupině nejsme. A nikdy jsme nepochybovali, že v ní budeme (že budeme do ní zařazeni)..

2. Nikdy jsme nepochybovali, že tam budeme. Nikdy jsme nepochybovali o zařazení do skupiny.
Nikdy jsem nepochybovali, že tam nebudeme. Nikdy jsme nepochybovali o nezařazení do skupiny.

Další odpovědi
quentos

Nebudou.
Jestli to mysleli tak, že budou, tak je ta konstrukce vskutku špatně.

Melkor

Normální věta, pro mě jasná a pochopitelná.

marci1

Pokud jim bylo jasné, že v ní budou, tak by to mělo znít : „Nikdy jsme nepochybovali, že v ní budeme“. Ten Váš tvar znamená, že byli přesdvědčeni, že v ní nebudou a nepochybovali o tom.

terry

Mě to přijde srozumitelné.
2 negace = pozitiv.
Myslím, že to překombinováváš.

Naštětstí v této skupině nejsme. A nikdy jsme nepochybovali, že v ní nebudeme." > si protiřečí.

zeto

Melkor: OK, ale jak si ji vyložit? Ta odpověď je pro mne stejně dvojznačná, jako ta věta, na kterou se ptám. 🙂