Hofmik

Dvojí spuštění operačních systémů – je možné aby jsem mohl spustit na pc OS přes flash disk?

Zdravím,
chtěl by jsem se zeptat zda-li je možné aby jsem mohl spustit na pc OS přes flash disk. Rozeberu to pro pochopení : chtěl bych aby když zapnu pc bez flashky aby se spustil normálně defaultní OS a když spustím pc s flashkou tak aby se mi spustil OS na flashce.

PS: pokud to nejde přesně tak jak to píšu tak aspoň nějak podobně předem díky. S pozdravem Tomáš

Nejlepší odpověď
Lamalam

Jde to udělat vhodným nastavením bootovací sekvence v BIOSu.

Další odpovědi
anonym

Je to možné – pokud to umožňuje BIOS.
😉
Spustíš instalaci OS, jako cílový disk si vybereš flashku a následně OS nainstaluješ běžným způsobem.
Pak, pokud jako primární boot zařízení nastavíš flashku, bude při jejím připojení PC bootovat z flashky, když připojena nebude, bude bootovat ze zařízení dalšího v BOOT pořadí.

Dochy

K předchozím doplním:
Ne všechny systémy se nechají dostat snadno (přirozeně) na flash (i když pokud vím, existuje nějaký nástroj i pro MS windows, který je na tu flash dostane)

Povolení bootu z flash a CDROM je jisté bezpečnostní riziko. Zvlášť pokud nejsi jediný kdo má k počítači fyzický přístup. Prakticky tím dáš plnou kontrolu nad PC každému kdo si k němu bude schopen na chvíli sednout…

led

Na kľúč je dobré si nainštalovať inštalačku napríklad Ubuntu (Linux), alebo Android a pri nabootovaní ju použiť v režime Live tj. bez inštalácie. Je to plnohodnotné, ale nepoškodí sa operačný systém v počítači, pretože tento Live systém pracuje len v RAM a obchádza pevný disk, môžte si ho ale pripojiť aj k Ubuntu:
http://wiki.u­buntu.cz/insta­lace/z_flash_d­isku
http://wiki.u­buntu.cz/insta­lace
http://www.ubun­tu.cz/
tento spôsob operačného systému používam pri neznámych internetových sieťach

anonym

Dochy – ani Win není problém na flashku nainstalovat.
😉
Je ´trošku´ problém opačný přístup, když na flashku chceš přetáhnout instalačku (libovolnou).

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.