štamgast

Dvě otázky týkající se prezidentů USA.

  1. Jakto, že byl Franklin Roosevelt zvolen čtyřikrát?
  2. Musí se v Americe ve škole učit jména všech prezidentů?

Nejlepší odpověď
annas

1. Jedno funkční obdob americkéhoí prezidenta trvá 4 roky a nikdo nesmí být zvolen na víc, než dvě volební období (na rozdíl např. od Česka toto ustanovení není omezeno tím, že by bylo pouze zakázáno být zvolen třikrát za sebou, zákaz je absolutní).

Toto ustanovení bylo ratifikováno v roce 1951 jako XXII. dodatek Ústavy. Do té doby šlo pouze o tradici nastolenou prvním prezidentem Georgem Washingtonem, proto mohl být Franklin Delano Roosevelt zvolen prezidentem čtyřikrát (1932, 1936, 1940 a 1944). Důvodem vícenásobného zvolení byla 2. světová válka.

2. F. R. se stal osobností světového významu první poloviny 20. století. Je jeho zásluhou, že přiměl Spojené státy, aby se po druhé ve čtvrtstoletí postavily po bok evropských mocností v boji proti nepřátelům demokracie a pokroku. Rooseveltovo působení je trvalým příkladem jeho obrovské odvahy, nesobecké obětavosti a neúmorné práce ve prospěch svého národa a světa, staví ho do popředí největších osobností 20. století, je nám příkladem dodnes

Roku 1932 byl jmenován kandidátem na prezidentské křeslo za demokraty. Ve volbách zvítězil svým programem Nového řádu (New Deal) pro americký lid a později okřídleným heslem : „Jediná věc, které se musíme bát, je strach sám!“ V březnu roku 1933 se stal 32. prezidentem U­SA.

Pro ukončení hospodářské krize a nový rozvoj země zavedl některé prvky plánovaného hospodářství, také státní kontrolu nad peněžním oběhem, za jeho vedení stát poprvé vystoupil v úloze společnosti s povinnostmi v hospodářské a také sociální oblasti k lidem. Hned po svém nástupu vydal provolání k 54 národům, aby odzbrojily a pracovaly pro mír. Na podzim roku 1933 rozšířil diplomatické uznání Spojených států i na SSSR, uzavřel se sovětským komisařem zahraničí Maximem Litvinovem smlouvu o navázání diplomatických styků zemí a konzulární dohodu. Někteří z jeho odpůrců mu dokonce vytýkali bolševizaci Ameriky. Roosevelt bedlivě sledoval nástup fašismu ve 30. letech v Německu, Itálii a v Japonsku. V naivní představě, že stačí zakázat obchod se zbraněmi a Amerika už nikdy nebude zavlečena do války, odhlasoval Kongres jeho zákon o neutralitě a embargo na vývoz zbraní.

Rooseveltovo volání po míru „Je-li mír porušen kdekoli, je mír ve všech zemích v nebezpečí“.

Zapsal se do světových dějin jako hlasatel nové demokracie, všelidského dorozumění a spolupráce mezi národy. Až do své smrti zastával Roosevelt zásady demokracie a v jednom ze svých posledních projevů uvedl – „Věřím v demokracii, mou kotvou je demokracie, snaha po demokracii není novou fází v dějinách lidstva, tvoří podstatu dějin lidstva!“

Pokračování v odkazu
http://studen­tka.sms.cz/in­dex.php?P_id_ka­tegorie=7630&P_sou­bor=%2Fstuden­t%2Findex.php%3Fak­ce%3Dprehled%26ptyp%3­D%26cat%3D48%26id­p%3D%26detail%3D1%26id%­3D1208%26view%3D1%26ur­l_back%3D

Znalost prezidentů .
Ve škole se využívá zábavný a kreativní způsob, jak si mají studenti pamatovat a jména prezidentů Spojených států.

Z anglického zdroje.

Další odpovědi
marci1

  1. F. Roosevelt byl jediný prezident, který byl zvolen 4×, prezidentem byl od 4.3.1933 do 12.4.1945. Zemřel na mrtvici, když jeho portrét malovala malířka. V roce 1951 byl ratifikován 22. dodatek ústavy o tom, že nikdo nesmí být do prezidentského úřadu zvolen více než 2×. Zvolen tolikrát byl proto, že byl velmi schopný.
  2. Znát jména všech prezidentů je pro všechny Američany prvořadou povinností a jsou na ně hrdi. Celou svou historii ovládají perfektně.

Geesha

  1. Američané jsou hrdí na to kdo jsou takže podle mě určitě znají všechny prezidenty.

led

annas,
„…od Česka toto ustanovení není omezeno tím, že by bylo pouze zakázáno být zvolen třikrát za sebou, zákaz je absolutní). "
a teraz teoretický prípad:
prezident je zvolený 2×, potom v ďalšom volebnom období nekandiduje, na nasledujúce obdobiee je zvolený, zase pauza, a zase zvolený… to znamená prezidentom je zvolený 4 krát.
Otázka: bol porušený zákaz "zakázáno být zvolen třikrát za sebou“, alebo nie?