štamgast

Dva dotazy k německým slovíčkům

  1. Má nějakou spojitost slovo Fluss (řeka) v NJ a flusanec (plivanec) v ČJ?
  2. Jakž takž se německy řekne mimo jiné so lala, takže kdybych si začal v Německu zpívat lalalala tak pro ně to bude jakžtakžjakžtakž?

Nejlepší odpověď
annas

1. Ano. Vztah mezi německým Fluss a českým flus je možno najít v Rejzkově Etymologickém slovníku na s. 177, stejně tak v diplomové práci GERMANISMY V BĚŽNÉ MLUVĚ DNEŠKA. – s. 68 – autoraka Pavla Klobouková.
http://is.muni­.cz/th/52981/ff_m/Di­plomka_-_hotovo.pdf

Pořadí výrazů – germanismus – německý výraz¨- český odpovídající výraz
flus, flusanec – Speichelfluss, Flus – plivanec
flusnout, flusat – Speichelfluss, Flus – plivnout, plivat

Citace z Rejzkova slovníku:

flusat ‘plivat’, flus, flusanec. K stč. flus
‘výtok chorobných výměšků (hlenů,
hnisu)’ z něm. Fluss ‘proud, tok’ od
fliessen ‘téci, plynout’.

2. Nevím.

Další odpovědi
petra15

Ten cesky flusanec je vulgarni odvozenina; v nemcine to jde pres "spucken"tedy s "ck"kratce,na­pr.spuken (strasit) by bylo dlouze, a "solala"jde (je to znacne lidove)rict,ale s tim zpivanim – to takhle nejde, to je pak uz jen zpev

ivzez

(1) Ne.

(2)
Jakžtakž (jakž takž):

  1. so ziemlich
  2. mit Ach und Krach
  3. mit Hangen und Bangen

So lala se používá spíše v jiných situacích, jde o silně familiérní výraz.

annas

1. Ano. Vztah mezi německým Fluss a českým flus je možno najít v Rejzkově Etymologickém slovníku na s. 177, stejně tak v diplomové práci GERMANISMY V BĚŽNÉ MLUVĚ DNEŠKA. – s. 68 – autoraka Pavla Klobouková.
http://is.muni.cz/

Pořadí výrazů – germanismus – německý výraz¨- český odpovídající výraz
flus, flusanec – Speichelfluss, Flus – plivanec
flusnout, flusat – Speichelfluss, Flus – plivnout, plivat

Citace z Rejzkova slovníku:

flusat ‘plivat’, flus, flusanec. K stč. flus
‘výtok chorobných výměšků (hlenů,
hnisu)’ z něm. Fluss ‘proud, tok’ od
fliessen ‘téci, plynout’.

2. Nevím.