Důvod nepokojů v Egyptě??

Noviny i televize je dnes plná záběrů nepokojů v Egyptě. Nikde jsem však nenašel uspokojivé vysvětlení, proč vůbec probíhají. Vím, že se to týká nespokojenosti s prezidentem Mubarakem, ale chtěl bych vědět, kvůli čemu konkrétně.

Nejlepší odpověď
anonym

Husní Mubarak vládl Egyptu oficiálně jako prezident v parlamentní republice, fakticky byla ale vláda podřízena jemu a on vytvářel veškerou politiku, zejména vojenskou a zahraniční. Opozice byla také částečně omezována, mimo jiné také proto, že ji z drtivé většiny tvoří ilegální islamistické a fundamentalistické uskupení Muslimské bratrstvo. V Egyptě je totiž od prvních atentátů na turisty (Dér el-Bahrí, 1997) zakázána činnost jakýchkoliv náboženských politických stran a uskupení. Nesouhlas s jeho vládou přerostl v lednu 2011 ve velké demonstrace. 11. ledna 2011 prezident Husní Mubarak na svou funkci, pod nátlakem obrovských demonstrací, rezignoval.
Doplňuji:
ještě jsem chtěla dodat že Mubaraka do všech vládních funkcí dosadil členy své rodiny,a Egypt se zmítá v chudobě Mubarakův majetek čítá několik miliard,a i jeho rodina se topí v přepychu.peníze mají uložené v bankách jak v USA tak v evropských bankách

Další odpovědi
led

Dôvod? Peniaze!

anonym

Už je mimo hru,alespoň to tak vypadá.
Až zmizí euforie – co bude dál?
Je to tak citlivá a důležitá oblast......jen ať z toho nejsou další Irány a Afganistány.