taxio

Dusičnan stříbrný, kde se vyskytuje?

Odpovědi
arygnoc

je veľmi dobre rozpustný vo vode, takže ako minerál (biele kryštály) vo voľnej prírode asi nikde.

vyrába sa zo striebra rozpúšťaním v kyseline dusičnej.
Doplňuji:
mosoj

dusičnan strieborný je fakticky predchodca dnešných strieborných svetlocitlivých solí (halogénov striebra), tieto soli sú ďaleko menej citlivé na svetlo než halogény, dnes sa už pre tieto účely fakticky nepoužíva.
má baktericídne, antiseptické a leptavé účinky, preto sa využíva v lekárstve ako tzv. pekelný kamienok (ľudovo).

mosoj

Uplatňuje se v klasickém fotografickém průmyslu na výrobu, filmů , desek a papírů a v analytické chemii jako skupinové činidlo na anionty kyselin.

Dříve se s ním likvidovaly bradavice tzv. lápis .

Lamalam

Jako základní analytické činidlo se vyskytuje skoro v každé laboratoři.