kristinaw.

Důchod nebo neschopenka?

Ještě jedna otázka, když doktorka řekla sestře, že má jít na 4 hodiny do práce a nezvládala by to po zdravotní stránce tak co má dělat, co by pro ní v tuhle chvíli bylo lepší, zažádat si o částečný důchod nebo opět nastoupit na neschopenku (viz. předchozí otázka) .. Díky za odpovědi.

Odpovědi
ivzez

Přečetla jsem i předchozí otázku (http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/neshopenka), z níž vyplývá, že sestra bude mít brzy vyčerpánu podpůrčí dobu (max. 380 kalendářních dnů, započítávají se i předchozí nemoci v posledních 380 dnech). Domnívám se, že právě proto chce lékařka neschopenku ukončit. K vyčerpané podpůrčí době se přestane přihlížet až po dalším zaměstnání v délce minimálně 180 kalendářních dnů. Pokud by sestra znovu onemocněla před uplynutím 180 dnů, činila by podpůrčí doba tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo nemocenské pojištění (zaměstnání) po vyčerpání podpůrčí doby.

Nemocensky pojištěni jsou pouze zaměstnanci (uchazeči o zaměstnání v době registrace na úřadu práce ne) a OSVČ, které se k nemocenskému pojištění přihlásí dobrovolně (ty ale mají nárok na nemocenskou až 3 měsíce po přihlášení; v prvních 21 dnech nemají nárok na nic, teprve od 22. dne nemoci mají nárok na nemocenskou).

V takovém případě by sestra mohla OSSZ požádat o prodloužení podpůrčí doby (zdravotní stav by pak musel posoudit posudkový lékař), nebo (má-li odpracovaný potřebný počet let) požádat o invalidní důchod (ID). K žádosti o ID by se opět museli vyjádřit posudkáři.

Další možností je neschopenku neukončit a pokračovat v léčení bez nároku na nemocenskou. Měla by nárok jenom na omluvené volno bez náhrady mzdy od zaměstnavatele. Nejsem si jista, jak by to v tomto případě bylo se zdravotním pojištění – jestli by si ho v době neplaceného volna nemusela hradit sama (stát je hradí pouze za ty, komu OSSZ vyplácí nemocenskou).

Poslední možností je zkusit nastoupit do práce a o ID požádat až v případě, že by práci nezvládala.

_____
Zákon o nemocenském pojištění:
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/nemocenske-pojisteni

Nemocenské:
http://www.cssz­.cz/cz/nemocen­ske-pojisteni/dav­ky/nemocenske­.htm

ID:
http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/dav­ky/invalidni-duchody.htm

sonulik

asi bych dala neschopenka kdyz mas duchod tak je to takovej jinej zivot a to ty prce nechces tak podle miho si dej NESCHOPENKU az tento email chytis je to tvoje stesti hak hodne ho ti ho preju :DDDD