kapka

Důchod jako samozřejmost? Dnes asi ano, ale…

---Zvlášť si oblíbila jednoho starého vysloužilého lakýrníka, sedmdesátiletého stařečka, který bydlel v činžáku až nahoře v podstřeší a trpěl tam hlady a zimou. Všechny tři syny ztratil v krymské válce a teď, co už dva roky nemohl udržet štětku, živořil ze dne na den.

Možná, že vzpomínal na padesát let práce, strávené natíráním dveří a bílením stropů po všech koutech Paříže.

Jo, kdyby ti jeho mládenci byli naživu, měl by dnes každý den co jíst.

„Teď už mě nikde na práci nechtějí,"šeptal. "Jsem moc starý. Když přijdu někam do dílny, mladí se mi smějí a ptají se mě, jestli jsem lakoval boty Jindřichu Čtvrtému… Loni jsem si ještě vydělal šest franků denně při natírání mostu; to musel člověk ležet na zádech a dole tekla řeka. Od té doby kašlu… Ale dneska je se vším konec, odevšad mě vyhodili.“
Podíval se na své ubohé ztuhlé ruce a dodal: „Bodejť, vždyť už taky k ničemu nejsem. Mají nakonec recht, já bych na jejich místě udělal to samý… Víte, celej malér je jenom v tom, že jsem ještě neumřel. Ano, to je ta chyba. Když už člověk nemůže dělat, tak si má lehnout a chcípnout.“
„Já opravdu nechápu“, vmísil se do toho Lorilleux, který je poslouchal, „jak to, že vláda pro vysloužilé dělníky něco neudělá… Četl jsem o tom onehdy v novinách…“
Ale Poisson pokládal za svou povinnost zastat se vlády: „Dělníci nejsou vojáci!“ prohlásil. „Invalidovna je jenom pro vojáky. Nesmíte přece chtít nemožnosti.“

Ukázky jsou z knihy Zabiják /Émile Zola/. Opravdu mě zajímá, co Vás napadá, když čtete takovéto svědectví doby. Vás starší i vás mladší. Odpověď nebude asi jednoduchá, ale děkuji předem za každý názor.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Je to pravda dokud člověk může a dělá je to dobré …pak už po něm neštěkne ani pes. Je to ale taková blbá doba, zvlášť dnes, je jedno těm nahoře že třeba nemá někdo kdo celý život dřel ani kde žít.Natož aby něco dostal …nevím to je jen můj názor to mi běželo hlavou když jsem to četla

Další odpovědi
fortin

Taková bude realita. Bohatí nás vyžerou a když budeme k ničemu tak budeme čekat na smrt jak na smilování. Do doby než se doba otočí a nastane totalita. Tak to bude furt dokola.

Drap

Bohužel, to je realita. Chtěli jsme jako národ kapitalismus, tak ho musíme mít se vším všudy.Nějaké sociální cítění se pozvolna vytrácí všude kolem nás, a jistoty jsou téměř nulové. Alespoň já to tak vidím.

johana 56

Naši prapředkové opravdu neměli život jednoduchý.V této době je díky technickému pokroku usnadněna a ulehčena nejedna fyzicky náročná profese.
Na druhé straně se prodlužuje důchodový věk,už nyní má každý novopečený důchodce odpracováno kolem 40 let.Za tuto dobu všichni odvedli nemalou částku do státní kasy,včetně odvodů zaměstnavatelů.
O důstojném podzimu života se však u většiny z nich mluvit nedá.Je také stále více těch,kteří si zaslouženého odpočinku ani neužijí.
Jen doufám,že nepřijde doba,kdy nás mladí budou vyvážet do lesa,nebo někam na skálu jako nepotřebný odpad.Ani oni to nebudou mít snadné.

led

Je to naša temná dávna minulosť a svetlá budúcnosť.
Ale aspoň máme na niečo nádej.

  • Nebude dôležité akú prácu a ako dlho robíš, Dôležitá je výška „superhrubého“ prijmu za ňu, nie čo robíš a spôsob práce.-