sowa

Důchod a sociání dávky

Je možné žádat o nějaké sociální dávky při důchodu 6OOO kč? Důchod nevystačí na nájem a jídlo.

Nejlepší odpověď
marci1

V první řadě si požádejte na Úřadu práce o příspěvek na bydlení. Pokud náklady, které platíte za byt ( nájem, elektřina, plyn, voda ) jsou větší než 30 % ( v Praze 35 % ) Vašeho příjmu ( tedy důchodu ) máte nárok na poskytnutí příspěvku na bydlení.

Další odpovědi
ivzez

Žije-li osoba s důchodem 6.000 Kč sama,
bude mít pravděpodobně nárok na státní sociální podporu
(příspěvek na bydlení), možná i na pomoc v hmotné nouzi.

Žije-li ale ve společné domácnosti s další osobou/dalšími osobami,
budou se společně posuzovat příjmy všech členů domácnosti.

Problémem může být i osoba, která sice v domácnosti nežije,
ale má v bytě hlášen trvalý pobyt.

Pro přiznání příspěvku na bydlení je nutné bydlet ve vlastním
nebo v nájemním bytě/domě. Nájemní smlouva musí být
napsána na žadatele (případně musí být žadatel uveden
jako majitel v katastru nemovitostí). Dále musí mít žadatel
v bytě trvalý pobyt.

Pokud by zmíněná osoba žila v podnájmu, příspěvek by nezískala.

Více informací získáte na kontaktním místě úřadu práce.