Otazník123

Drží váhu letadla ve vzduchu křídla?

Letadlo letí díky aerodynamickému vztlaku, který působí na jeho křídla a tlačí letadlo směrem vzhůru, ale samotný trup letadla ho přece tlačí směrem dolů k zemi. Znamená to tedy, že téměř veškerou váhu letadla tedy jeho trupu, což může být třeba 300 tun, drží ve vzduchu křídla? Představuji si to jako velké těžké závaží pověšené k nějakému pevnému bodu, který ho bude nadnášet ve vzduchu v tomto případě křídla, která jsou tlačena proudícím vzduchem nahoru. Mám pravdu, nebo tam hraje roli i něco jiného, napadlo mě, že letadlo ve vzduchu udrží třeba i samotná velká rychlost. Když třeba vyhodíte těleso do vzduchu, taky poletí několik sekund vzduchem, i když nemá křídla, dokud ho odpor vzduchu nezbrzdí na rychlost, při které spadne. Připadá mi nesmysl, aby byla křídla natolik pevná, že by onu obrovskou váhu udržela.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, veškerou váhu letounu drží křídla, resp. aerodynamický vztlak na nich vznikající. A musí vydržet nejen to, ale i přetížení při různých manévrech. Samotná rychlost nestačí. K tomu, aby letadlo letělo, potřebuje základní tři věci: vztlak, odpor a pohon.

Další odpovědi
dubraro

Ano, jak píše Kepler. Existují ale výjimky (např. F-15), kdy letadlo má tak silný motor, že může letět vzhůru jako raketa, jen tahem motoru, bez vztlaku na křídlech. Jinou výjimkou jsou letadla Harrier, která se mohou udržet ve vzduchu bez dopředného pohybu obrácením tahu motoru.

mosoj

Ano drží a musí vydržet mnohokrát více. Pře létání běžně vzniká přetížení několik g. To všechno musí vydržet a ještě mnohokrát více.

Pro Keplera. Aby vznikl vztlak na křídle, je třeba aby křídla obtékal vzduch a je jedno jak obtok vzniká. Klidně na ně můžeš foukat vzduch silným ventilátorem a letadlo se bude zvedat. Nic dalšího pro vznik vztlaku není třeba.

Tady si vyber co chceš:http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-funguje-zcela-laicky-ze-se-letadlo-vzletne-a-udrzi-se-ve-vzduchu

xxx3

U některých letadel se významný vztlak vytváří také pod částí draku (třeba MiG29).

Dochy

Nedrží jej jen křídla, i trup bývá tvarován tak, aby nějakou vztlakovou silou přispěl. Ale ano, i křídla samotná musí letadlo udržet, musí mít v pevnosti bezpečnostní rezervu.
„vyhodíte těleso do vzduchu“ – to ale neletí standardně díky vztlaku, ale po balistické křivce (jemně deformované různými vlivy). Pokud něco vyhodíš rychlostí nad 11.2km/s už to na zem nespadne (pokud zanedbáme tření v atmosféře)

Kepler

Jenom doplním: kromě Harrieru jsou i další letadla schopná kolmého vzletu a přistání (technologie VTOL) – asi 5 typů, pokud nepočítáme experimentální. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/VTOL. F 15 sice umí letět i kolmo vzhůru, ale jen když je skoro prázdný, nebo po omezenou dobu s forsáží, ale není to VTOL.