aliona

družstevní byt

V nájemné smlouvě jsem členem družstva a nájemníkem bytu.Manžel je tam uvedený jako spolubydlící osoba.Byt nabyt v době manželství.Po rozvodu jaká má práva na byt?

Nejlepší odpověď
standa

Váš problém ´řeší´ dvě ustanovení občanského zákoníku (viz níže), ze kterých vyplývá, že OBA DVA MÁTE STEJNÁ PRÁVA a pokud se nedohodnete, musí jeden z vás podat návrh soudu…

§ 703/2 občanského zákoníku
Vznikne-li jen jednomu z manželů za trvání manželství právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu, vznikne se společným nájmem bytu manžely i společné členství manželů v družstvu; z tohoto členství jsou oba manželé oprávněni a povinni společně a nerozdílně.

§ 705/2, druhá věta:
V ostatních případech společného nájmu družstevního bytu ROZHODNE SOUD, nedohodnou-li se rozvedení manželé, na návrh jednoho z nich o zrušení tohoto práva, jakož i o tom, kdo z nich bude jako člen družstva dále nájemcem bytu; tím zanikne i společné členství rozvedených manželů v družstvu.

Další odpovědi
Miroslavst

Domnívám se že ty samé jako vy. vše co se nabyde v manželství je obou.