Niikii

Druhé jméno 🙂

Dobrý den,zajímalo by mě jak se to v dnešní době dělá s druhým jménem.Prostě se jmenuji Nikola Alešová,ale co kdybych si v mém věku (14 let) chtěla dát za jméno ještě Sára?Prostě Nikola Sára Alešová,chápe­te?NEvíte jak seto dá opatřit?moc bych si to přála ☹ Děkuji (omlouvám se nevím kam jsem to měla zařadit)

Nejlepší odpověď
annas

V Česku si může jednoduchým administrativním krokem každý občan nechat zapsat do matriky a tím i do rodného listu druhé rodné jméno podle vlastní volby. Stačí navštívit svoji rodnou matriku, být plnoletý (u dětí provádí rodiče) s původním rodným listem a občanským průkazem. Úkon je osvobozen od poplatku. Na tuto změnu je právní nárok.

Následná změna rodného jména již tak jednoduchá není a není na ni právní nárok. Po zápisu druhého rodného jména je nutné změnit všechny příslušné doklady jako občanský průkaz a pas.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Rod­n%C3%A9_jm%C3%A9no

Další odpovědi
Bumbes

Já jsem například Jan křtěný Karel.
Své druhé jméno jsem dostal při katolickém křtu v kostele.
Například má matka se jmenuje Eva Marie Kateřina (Eva hříšnice překřtěná svatým jménem Marie a k tomu neutrální jméno Kateřina) a moje sestra je Eva křtěná Valerie.
… je až udivující, co vše si dokáží vynutit extrémně pobožní příbuzní (rodiče mého otce na Slovensku).
Mně osobně stačí můj civilní ‚Honza‘…