vanad

Drolení a sesypávání suché hlíny ze svahu – jak tomu účinně a levně zabránit

Nad domem máme strmý břeh, ze kterého se neustále drolí a sesypává hlína. Zvlášť v období, když je delší dobu sucho a tráva ještě není vzrostlá. Co by bylo nejlepší proti tomu udělat? Děkuji za odpovědi
Doplňuji:
Myslím, že dub by byl dobrý na zpevnění břehu do hloubky – svými kořeny. Ale tady je jiný problém. Břeh se sype povrchově a pomalu. Je potřeba ho zpevnit něčím na povrchu. U dálnic a říčních koryt se dávají betonové mříže a sázejí nějaké rostliny. Mám na mysli něco takového. Přitom potřebuji, aby to bylo cenově dostupné a přitom účinné. Zajímají mě zkušenosti a názory.

Nejlepší odpověď
venkovan

Natáhnout geotextilii, připevnit ji k zemi hřeby a ji prosázet plazivými dřevinami a trvalkami.
Místo geotextilie je možné použít kokosovou rohož, ale ta je dražší a nebo jutu, ale ta se brzy rozpadne.
Geotextilie je sice dražší, volil bych nějakou která se postupně rozloží, ale okamžité řešení a na rostlinky je potom trochu čas si postupně nakupit, případně namnožit. Pokud budete sázet třeba plazivé keře, tak při ceně cca 30,– Kč/kus a výsadbě cca 8 ks/m2 se větší svah bez investice za jeden rok osázet nedá. Takže chrání svah textilie.
Je možná i tráva, ale je třeba zvolit správnou směs s ohledem na stanoviště. Dle mne by tam měla být větší zastoupení odnožujících trav, které svah postupně zpevní lépe než trsnaté trávy.
Jako keře bych volil barvínek, plazivé vrby, skalníky, možná microbiatu, plazivé jalovce apod. Nad břečťanem bych víc pouvažoval – když se rozroste, nedá se skoro zastavit.
Výběr je velký, záleží ale na stanovišti, na užívání svahu, na možnostech údržby apod. Lecos se najde v knihách nebo na webu. Například: http://dendro­.mojzisek.cz/e­ee.
Vedle textilií je možné použít různé proutí poskládané na povrchu svahu, ale opět musí bát rychle osázeno aby svah se zpevnil dřív než erozní zemina proutí přesype.
Tvárnice bych vynechal – vysoká investice.
Ale taky bych si nechal poradit od zahradního architekta – lecos z nich vypadne něco moudrého.

Další odpovědi
Deli

Než duby vyrostou, vysaďte břečťan nebo psí víno…
Máme vedle své zahrady svah k potoku, proti podemletí a drolení ho chráníme právě břečťanem a dalšími popínavkami, proucími skalničkami, keříky… Je to hezké, kořeny drží svah, popínavky drží zeminu na svém místě. Stromy jsme nedávali, stínily by a navíc povodí si hlídá, co do vnějšího břehu potoka vysadíte, vrbičky nám při kontrole olámali.

elektrikář

Jdou koupit ve stavebninách drátěné klece, které se vyplní kameny tím se dá udělat celkem rychle opěrná zeď. Jinak se to řeší zatlučením kolíků a vypletení proutím v několika řadách za sebou. Za kterým se uvolněná hlína opře a zastaví.Druhá možnost osázet nějakým plazivým skalníkem.

Michálek1245

Podle mě tady neproběhla analýza půdy a celkově nějaká sonda určující to, jakým způsobem bude ta hlína nadále pracovat. Ale jako chápu to, protože na to spousta lidí zapomíná. Podle mě je nejlepší varianta v tomhle ohledu geotextilie, ale prostě úplně nejlepší, ale nikoliv nejlevnější, je odkopání a celkové zpevnění.

klapalfr

Já bych to asi také řešil pomocí té geotextilie. Podobný problém jsme měli u nás na zahradě a právě ta protierozní geotextilie pomohla. Tuším, že jsem ji kupoval tady https://www.a­grotex.cz/kata­log/cz/zbozi-2/prirodni-protierozni-geotextilie Je pravda, že to není úplně nejlevnější řešení (v závislosti na tom, jak máte velkou zahradu) ale nic lepšího mě nenapadá.