Avatar uživatele
quentos

Dřevěné protézy: duál, nebo ne?

Válečný veterán, obě nohy dřevěné, ležel s noham_ na stole.

Tak co – s nohama, nebo s nohami? Dají se v tomto případě chápat jako párový orgán, i když jsou umělé? :{)))>

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, Miroslavst, Losos, vagra, 1popelka1, iceT před 4932 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Quentosi, zapeklitá otázka. Ale veteránovy dřevěné nohy jsou náhradou jeho původních. Jsou tedy jeho tělesnými údy, proto bych je skloňovala jako duál.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Miroslavst

Jelikož čeština je složitá a někdy není jasné co použít, já bych volil větu takto:
Válečný veterán, obě nohy dřevěné, ležel a měl je na stole.
no a bylo by po problému s písmenky. :))))

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Losos

Ono by ještě záleželo z jakého dřeva ty nohy byly, abychom mohli odpověd určit přesně. Jestli to byly z měkkého dřeva jako např. vrba, lípa topol, nebo ze dřeva tvrdého, např. borovice, tis.

To je velice důlěžité a směrodatné ;)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

No, podkud bude chudák veterán odpočívat s dřevěnými nohami, pak by musel odpočívat i s plastovými uchy, což je poněkud humorné. Takže s dřevěnýma nohama a plastovýma ušima.

před 4932 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

mám těžké rozpoložení ve významu vět od quentose a Miroslavst.
quentos – chápu klasickou polohu ležení s nohami opřenými-položenými na stole
Miroslavst – veterán leží, dřevěné nohy sundal a položil na stůl
prosím, můžete mi vzsvětlit správny význam vašich vět?

před 4932 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

led: tu mou chápete správně ;{))>

jde o to, že s párovými orgány se v češtině užívá tzv. duálová koncovka -ama (rukama, nohama, očima, ušima), zatímco pokud jde např. o dřevěné nohy u stolu nebo ručičky na hodinách, už částí těla nejsou, v těchto případech je tedy zase namístě koncovka -ami. Ve slovenštině to tuším neřešíte, máte koncovku -ami pro obojí. Ale jak říkáte, češtinu aktivně ovládáte, možná nosím dříví do lesa :{)>

před 4932 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

*částmi

před 4932 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Ďakujem

před 4932 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek