Ewíík

Dramatická/Smutná báseň ?

Dobrý den, znáte prosím nějakou dramatickou/smutnou báseň v délce cca. 10 slok ? Měli by být velmi silná, tím myslím aby se každého dotkla nebo aby se každý zamyslel. Děkuji za tipy

Nejlepší odpověď
led

Francois Vilon a jeho balady sú aktuálne i v dnešnej dobe.
Z Balady, kterou Villon napsal léta Pánì 1458 na námět, jej u svého dvora
v Blois určil vévoda Orleánský
„Já u pramene jsem, a žízní hynu;
horký jak oheň, zuby drkotám;
dlím v cizotě, kde mám svou domovinu;
ač blízko krbu, zimnici přec mám;
nahý jak červ, oděn jak prelát sám;
směji se v pláči, doufám v zoufání;
mně lékem je, co jiné poraní;
mně při zábavě oddech není přán;
já sílu mám, a ždný prospěch z ní,
srdečně přijat, každým odmítán.

Ó kníže, každý, kdo to čte, nech ví:
nic neznám, ač mám o všem vědomí.
Jsem stranický, jsem zastánce všech stran.
Co chci? Být z těch zas, plat kdo bráti smí,
srdečně přijat, každým odmítán.“
http://www-ucjf.troja.mff­.cuni.cz/~vese­ly/interestin­g_texts/Books/vi­llon.pdf

Další odpovědi
Pájo

Je troch přes rozsah, který uvádíte, ale určitě by stačilo vybrat jen část.
Mě se dotýkala vždy hodně.
http://knihov­nalubna.wz.cz/Po­vinn%C3%A1%20%C­4%8Detba/NEZVAL-Edison.pdf

anonym

Nositel Nobelovy ceny a český básník a textař Josef Kainar…např. Bledej gentleman mě vždycky dostane:
http://www.pet­nik.cz/texty/tex­t_gentleman.php

Doplňuji:
Oprava: Tím nositelem Nobelovy ceny jsem myslela http://www.con­verter.cz/nobel/se­ifert.htm
ale za pozornost mj. stojí i Ivan Blatný nebo texty Wericha a Voskovce, Ladislav Klíma a mnoho dalších, musíš hledat!.

Krakis

Přečti si KNÍŠKU Karla Kryla-je to mnoho dlouhých,nadča­sových, pravdivých,smut­ných,silných i dramatických básní.A dotýká se mě pokaždé,když jí čtu a to už jsem jí četl asi 10.x

anonym

Seifert:
V 60. letech jeho verše zdrsněly, rým se vytratil a z básní zaznívá melancholie; objevuje se motiv smrti, vzpomínky na dětství a mládí (Koncert na ostrově, 1965, Odlévání zvonů, 1967, Halleyova kometa, 1967, Deštník z Piccadily, 1979, Morový sloup, 1981, Býti básníkem, 1983).
Jaroslav Seifert zemřel 10. ledna 1986 v Praze.