Avatar uživatele
Registrovaný

DPFO - odpočitatelné položky

Dcera má již více jak 26 let, v roce 2010 od ledna do dubna byla řádnou studentkou VŠ, od května byla nezaměstnaná, evidovaná na Úřadu práce a od září je zaměstnaná. Protože si bude dělat daňové přiznání,může si uplatnit odpočitalnou položku za celý kalendářní rok?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Pokud ji bylo méně než 28 let a studovala v doktorském studijním programu, může si za dobu studia příslušnou část dle §35ba 1f) zákona o daních z příjmů příslušnou část odečíst, jinak nikoliv.
Odpočítatelná položka na poplatníka zůstane 24 840 Kč, tj. jako za celý rok.

Doplňuji:
to Standa: odčítatelná položka na poplatníka se nekrátí. Pokud je nárok na odčítatelnou položku za dobu studia, samozřejmě lze uplatnit jen za měsíce studia.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Nikoli, odčitatelnou položku lze uplatnit pouze za dobu studia.
Doplňuji:
Upřesňuji svoji odpověď, ve které jsem chtěl zjednodušeně přeložit do češtiny ustanovení § 35ba/3, ze kterého vyplývá, že jediná odčitatelná položka, která se nekrátí, je ´sleva na poplatníka´..., všechny ostatní ´slevy´ uvedené v odstavcích 1.B) až 1.F) se krátí

Uznávám, že jsem to napsal zmatečně :-)

----------------
§ 35ba, odstavec 3
Poplatník může uplatnit snížení daně podle odstavce 1 písm. B) až F) o částku ve výši jedné dvanáctiny za každý kalendářní měsíc(...)

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/dprij/cast3. aspx

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.