aaaaa

DPFO – odpočitatelné položky

Dcera má již více jak 26 let, v roce 2010 od ledna do dubna byla řádnou studentkou VŠ, od května byla nezaměstnaná, evidovaná na Úřadu práce a od září je zaměstnaná. Protože si bude dělat daňové přiznání,může si uplatnit odpočitalnou položku za celý kalendářní rok?

Nejlepší odpověď
kazisvět

Pokud ji bylo méně než 28 let a studovala v doktorském studijním programu, může si za dobu studia příslušnou část dle §35ba 1f) zákona o daních z příjmů příslušnou část odečíst, jinak nikoliv.
Odpočítatelná položka na poplatníka zůstane 24 840 Kč, tj. jako za celý rok.

Doplňuji:
to Standa: odčítatelná položka na poplatníka se nekrátí. Pokud je nárok na odčítatelnou položku za dobu studia, samozřejmě lze uplatnit jen za měsíce studia.

Další odpovědi
standa

Nikoli, odčitatelnou položku lze uplatnit pouze za dobu studia.
Doplňuji:
Upřesňuji svoji odpověď, ve které jsem chtěl zjednodušeně přeložit do češtiny ustanovení § 35ba/3, ze kterého vyplývá, že jediná odčitatelná položka, která se nekrátí, je ´sleva na poplatníka´…, všechny ostatní ´slevy´ uvedené v odstavcích 1.B) až 1.F) se krátí

Uznávám, že jsem to napsal zmatečně 🙂

§ 35ba, odstavec 3
Poplatník může uplatnit snížení daně podle odstavce 1 písm. B) až F) o částku ve výši jedné dvanáctiny za každý kalendářní měsíc(…)

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/dprij/cas­t3.aspx