annas

Doufáme, nebo věříme?

V pokynech ke státní zkoušce z psaní na klávesnici a vyhotovování písemností (STÚ Praha) je uvedeno, že v závěru obchodního dopisu „socialistická“ formulace „doufáme“ není vhodná, ale že se má nahradit formulací „věříme“. Před rokem 1989 se sloveso "věříme " nesmělo používat. To bych chápala, ale proč už dnes nemáme doufat?

Př. Věříme, že naši objednávku vyřídíte… x Doufáme, že naši objednávku vyřídíte…

Nejlepší odpověď
kropitko

Já bych napsala to čekejte. To používá velice často můj manžel v souvislosti s tím,když chce někomu naznačit,že není jisté,jestli to tak bude.....ať se nechá dotyčný překvapit.
Ale je to vlastně to samé,pořád se neví na čem jsme…:-)

Jinak ve Vašem kontextu…čekáme,že bude objednávka vyřízena

Další odpovědi
kvikal

je to zajímavá otázka s vtipným podtextem nicméně z věty „doufáme, že naši objednávku vyřídíte“ citím jaké si pochyby o tom, že by se tak stalo (což není dnes neobvyklé)

aramah

Věříme, že naši.. a nebo děkujem, že naši..Ale doufáme, že naši to by mě vadilo jako že jsme nespolehlivá firma. Dopředu doufají že snad splníme jejich objednávku..

anonym

No to je slovni hricka rekla bych.Verime-je pevne stanovisko.Doufame-je mensi neduvera.I kdyz v dnesni dobe ve sledu firem a jinych zalezitosti slovo doufame, by melo byt obnoveno.Moje stanovisko je pro doufani aniz bych chtela tim nekoho znevazovat.Cestina ho pouziva tak ja take.Nemelo by to nikoho odradit.

anonym

A Kropitko to ma take dobre vystizne.

annas

Máte pravdu Ilines, chtěla jsem to napsat hned po její odpovědi, ale pak jsem zapomněla.