Mike78

Dotaz: Stanovy, prohlášení vlastníka, pravidla…

Dobrý den Všem,

z důvodů mé nedostatečné znalosti, bych Vás tímto požádal o rady. Rád bych se přesněji orientoval.

Předem se omlouvám, za případné zmatky kolem výrazů.

Jedná se o panelový dům kde je 60 jednotek v osobním vlastnictví a poslední 3 v družstevním vlastnictví.
SVJ má odsouhlasené vzorové stanovy. Také jsem dostal prohlášení vlastníka (ve kterém není popsáno přesné zařízení, například 2× vana, 3× WC a velikosti jednotlivých místností nesouhlasí, dost možná pro úpravy, které bývalá majitelka provedla. V popisu „úvodu“ je uvedený vlastník bytové družstvo).

  1. Měl bych mít přesné prohlášení vlastníka, nebo to není až tak důležité? A pokud ano, kdo mi je dá?
  2. Pravidla pro rozúčtování nemáme, je to chybou? Nebo ne? Pokud ano, poprosil bych o popis, co se může stát.
  3. Čím se já jako vlastník jednotky řídím? Stanovami anebo stanovami a prohlášením vlastníka?
  4. Také bych se chtěl optat, jak se účtují odměny výboru, stejným dílem na všechny byty, nebo podle podílu?

Jsem naprostý laik, ale rád bych si do začátku v tomto udělal pro svou potřebu jasno.

Děkuji za názory.

Nejlepší odpověď
jmhad

Tady asi zkušenosti nezískáš.Já bych se obrátil na podobná SVJ ve vsi,kde už určitě mají nějakou praxi.Taková výměna zkušeností mezi sousedy.

Další odpovědi
standa

ad 1)
Prohlášení vlastníka

  • vypracovává jej vlastník budovy
  • ve vašem případě toto prohlášení muselo zpracovat ´družstvo´
  • prohlášení se vkládá do katastru jako příloha jednotlivých smluv o převodu vlastnictví k

bytu

  • náležitosti prohlášení jsou uvedeny v § 4 zákona o vlastnictví bytů (viz zdroj níže)
  • pokud prohlášení obsahuje povinné údaje, které jsou prokazatelně nesprávné a tato chyba

má vliv na výši vlastnického podílu, tak je nezbytné žádat nápravu

  • ve vašem případě je nesprávný počet sanitárního zařízení (vana, wc) nepodstatný…, pokud

nesprávné údaje o velikosti místnosti neovlivní celkovou velikost bytu, tak bych to taky
neřešil

ad 2)
Pravidla pro rozúčtovávání

  • povinnými údaji v Prohlášení mají být:

-- pravidla pro přispívání spoluvlastníků domu na výdaje spojené se správou… (§ 4/2.g)
– pravidla pro správu společných částí domu (§ 4/2.h)

  • pokud tato pravidla Prohlášení neobsahuje, tak bude nutné iniciovat setkání všech vlastníků

a na těchto pravidlech se dohodnout

  • v zásadě tato chybějící pravidla v Prohlášení vadit nebudou…, do té doby než se nalezne případný žalobce, který na toto porušení zákona může upozornit…, nepředpokládám však, že by někdo z vlastníků chtěl podávat k soudu žalobu kvůli tomuto důvodu
  • z vlastní zkušenosti doporučuji, aby jste si odsouhlasili jednoduchý princip rozúčtovávání společných výdajů, a to klíčem dle „vlastnických podílů“…, a tento klíč pak používali na VŠECHNA společná vydání

ad 3)
Vlastník bytové jednotky, který je členem Společenství vlastníků, musí respektovat :

  • zákon o vlastnictví bytů
  • stanovy
  • usnesení přijatá na schůzích vlastníků, svolaných a řízených dle stanov nebo zákona

Prohlášení vlastníka je „jen“ přílohou vaší smlouvy o převodu byt.jednotky a nelze předpokládat, že byste se podle něj měl vy nebo někdo jiný ´řídit´… jiná věc je, pokud prohlášení obsahuje fatálně nesprávné údaje (viz odstavec 1)

Ad 4)
Účtování odměn členů výboru

  • jak jsem psal v odstavci 2) odměny by měly být ´rozúčtovány´ na jednotlivé byty podle schváleného klíče…, doporučoval jsem jednotný klíč „vlastnický podíl“, ale stejně tak by šlo v tomto případě použít klíč „počet bytových jednotek“…, jiný klíč např. „počet osob v bytě“ už by se prosazoval těžko a jiný absurdní klíč např. „počet oken v bytě“ by byl pro smích…, píšu to takto absurdně proto, abyste věděl, že dohodnout se můžete na jakémkoli klíči, je to jen na vás (myšleno na schvalovací většině vlastníků v domě)
  • mohu vám z více jak 10ti leté zkušenosti s řízení SVJ (sice jen 11 byt.jednotek) sdělit, že jsme na počátku měli všechny možné a myslitelné klíče, aby to rozpočítávání bylo co nejvíce spravedlivé…, ale později jsme zjistili, že nejefektivnější je mít jen jeden klíč (vlastnický podíl) a to i přesto, že v praxi mohla nastat situace, že při rozpočítávání nákladů na úklid v domě byla bytová jednotka jedné důchodkyně (která nejspíš společné prostory tolik neznečistí jako rodinní příslušníci početné rodiny, bydlící ale v menším bytě než ta důchodkyně) zatížena větší částkou na úklid než jiné byty, a to proto, že se jednalo o mnohem větší byt. Dlužno podotknout, že stejný podíl by se pak použil i pro případné rozpočítávání výnosů, které by se v domě mohly někdy generovat…, takže by to mělo být spravedlivé.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/byty/cas­t1.aspx

Bičiště

Rozumím-li tomu dobře,tak v domě je ustaveno Společenství vlastníků a ti se řídí stanovami. Ty nejsi členem Společenství,tak se tě jejich stanovy netýkají.Tvůj byt je družstevní a správu bytu vám třem dělá Stavební bytové družstvo. Jak píšeš,vlastníkem bytu je družstvo,takže ty bys měl mít nějakou dobrou nájemní smlouvu a tam by mělo být vše uvedeno. Co se týká rozměrů, to by mě neznepokojovalo. Byt nenafoukneš ani nezmenšíš,tam do budoucna problém nehrozí.Na odměnách pro výbor Společenství by ses podílet neměl,spíše platíš něco SBDO za správu bytů. Tam kde je pořádek,tak toto vše je v rozpisu plateb.Musíš jednat se svým SBDO.Nebo byt kup,staneš se členem Společenství vlastníků a budeš mít práva dle stanov – volit, účastnit se schůzí,navrho­vat,kontrolovat. Ale to samé by mělo jít i u SBDO, určitě mají nějaký řád kterým se jejich činnost při správě bytů řídí.