Avatar uživatele
afro.minerva

Dotaz ohledně pravopisu.

Dám příklad.

„Dvě ženy šly na zahrádku. Když tam došly/i, tak zůstaly/i stát jako opařené.“

A nyní k onomu problému. Vždy jsem měla za to, že v takovém případě, kdy je ve větě nevyjádřený podmět a ta věta se vztahuje k předchozí, kde je podmět vyjádřený, tak se píše v přísudku „y“, protože se to odvozuje od této první související věty.

Ale setkala jsem se na jednom diskuzním serveru s tím, že je prý nyní změna pravidel českého pravopisu, kdy v této větě s nevyjádřeným podmětem není ta první věta vlastně nijak v souvislosti. Tvrdili mi tam, že v druhé větě se jako u nevyjádřeného podmětu nebere ohled k tomu, že v minulé větě šly jenom dvě ženy a nebyl tam žádný muž, tím pádem se píše „i“.

Jak to tedy je?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? nikolkap, annas, Luss, rynek878 před 5037 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Stále záleží na kontextu. Přece mluvím o ženách, takže v další větě musím na podmět ženy na ně navázat, tedy platí, ženy šly a došly, zůstaly…

Přece byste mohla tyto dvě věty spojit v jedno souvětí a jednoznačně jsou podmětem stále ženy.

V tomto směru k žádné změně pravidel nedošlo.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Ewush

Já bych řekla, že žádná změna nenastala, a tudíž tam bude y.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Jahoda

Větu bych napsala takto: Dvě ženy šly na zahrádku. Když tam došly, tak zůstaly stát jako opařené.

V obou větách se jedná pořád o ty dvě ženy. Když jsou ženy, píšeme „y“, a to po tu dobu, dokud se o ty dvě ženy jedná. „i“ by se napsalo jen tehdy, pokud by bylo ve větě zmíněno, že s ženami šel muž. (popř. více mužů). V tom případě by byly všechny „i“ měkké.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Luss

Co se tyka nejakych novych zmen pravidel pravopisu, to je asi otazka spise pro annas. Kazdopadne ja bych tam vzdy napsala Y. Jinak by me to uplne prastilo do oci.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pondělí

já jsem si to zjednodušil,protože jsem původně ital a mám vžitý jednodušší jazyk
Tak jak mám špatnou náladu píšu všude ypsilon,a jak jsem v pohodě tvrdím všude I měkké.A mám pokoj a čtenáří jestli chtějí mohou bý chytřejší než já,

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
nikolkap

Já chodím ještě do školy takže bych to měla vědět.Mělo by tam být podle mě „y“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
oskar

Ty.Ženy.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Michal

Všude budou samá tvrdáy,protože se stále jedná o ty ženy.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Fallen Angel

Rozhodně tam jsou tvrdá Y. Podmět je vyjádřený – ženy. Je to souvětí, takže tím spíše podmět známe. A i kdyby tam byly 3 jednoduché věty, tak by podmět byl ženy. Změna pravidel nenastala. Věřte mi, jsem čerstvý úspěšný maturant 😁

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek