Dotaz ohledně faktury.

Dobrý den,je možné,aby mi podnikatel vystavil novou originál fakturu,když tu původní jsem ztratila,aniž by na ní bylo napsáno¨opis¨?Je mi tuto fakturu na vyžádání povinen vystavit?

Nejlepší odpověď
standa

Podnikatel nemá ZÁKONNOU povinnost vystavovat duplikáty faktur či daňových dokladů…, na druhou stranu v čistě teoretickém sporu by vystavovatel dokladu musel prokázat, že doklad druhé straně předal.

Takže v 99% případů se žádostem o vystavení opis dokladu vyhoví. Je však právem vystavovatele ´opisu´ (i když v praxi méně rozšířeným) si za tento úkon nechat zaplatit přiměřenou částku.

Co se týká kontroverzního tématu, zda na duplikátech dokladů musí či nemusí být text „OPIS“ či „DUPLIKÁT“…, tak zde usuzuji jen podle mého selského rozumu (nikde jsem se s právní úpravou nesetkal), že tento text nemá žádný právní význam.

Další odpovědi
xmoney

Dobrý den, smysl slova OPIS není na fakturách podle mne žádný. Co se týká povinnosti vystavit tuto fakturu znovu, pak si myslím, že to není zákonem daná povinnost, ale v obchodním styku se jedná o zcela běžnou věc, se kterou by neměl mít žáden podnikatel sebemenší problém.