Dotaz na prodlení

dobry den
pokud byla dana exekuce na plat pred nabitim pravni moci usneseni,jak se pocitaji prodleni z jistiny,kdyz se jiz srazky provadely,ale penize byly deponovane do nabiti pravni moci usneseni.Pokud vim ,kdyz se provadi srazky ,tak prodleni se pocita vzdy ze zbyvajici jistiny,ale jak je to u deponovanych srazek .dekuji za odpoved

Odpovědi
standa

NABYTÍ PRÁVNÍ MOCI výkonu rozhodnutí (o provedení exekuce) má jediný význam, a to že tímto okamžikem má oprávněný nárok, aby mu byla vyplacena:

  1. dlužná částka (do této doby deponovaná na účtě zaměstnavatele)
  2. a všechny následující srážky ze mzdy povinného až do výše jistiny + úroků

Srážky jsou prováděny nejprve na dlužnou jistinu a poté na úroky, pro jejichž výpočet se samozřejmě zohlední i ´srážkové´ splácení dluhu v daném čase.

Pro výpočet úroků z prodlení je rozhodný okamžik, kdy je provedena srážka ze mzdy.

Skutečnost, že dluh už je sice celkově sražen, ale vlivem nenabytí právní moci příslušného usnesení o výkonu rozhodnutí nelze oprávněnému dlužnou částku převést (a částka je tak deponována na účtě zaměstnavatele), nemá vliv na výpočet úroků způsobem výše popsaným.