Dotaz na neplnění prac. povinností v době nemocenské

Dne 15.6. a 19.6.2010 jsem obdržela od zaměstnavatele upozornění na neplnění povinností vyplývajících z právních předpisů a návrh na rozvázání pracov.poměru dohodou.Dne 30.6.2010 jsem nastoupila na nemocenskou, která trvá dosud.15.9.2010 jsem doporučeným dopisem opět obdržela od zaměstnavatele stejné upozornění jako předtím. Chci se zeptat zda je to možné, aby mě v době mé nemocenské zaměstnavatel takovými dopisy informoval o mém neplnění prac. povinností a co mohu proti tomu udělat nebo s čím mám počítat od svého zaměstnavatele­.Děkuji za odpověď. Petra Habrová

Nejlepší odpověď
standa

Netuším, co bylo přesně obsahem zmiňovaného oznámení ze dne 15.9.2010…, nejspíš se jednalo o opakovaný návrh na ukončení prac.poměru dohodou.

Na druhou stranu, zaměstnavateli nic nebrání tomu, aby vám i během vaší nemoci poslal různá upozornění, které se týkají výkonu vašich pracovních povinností až do dne 29.6.2010.

Pokud zmiňovaná upozornění neobsahují jednostranná sdělení o ukončení prac.poměru (výpověď či okamžité zrušení), tak bych na tato upozornění během vaší nemoci vůbec nereagoval… a ´věc´ začal řešit až po návratu z dovolené.

S čím můžete počítat od zaměstnavatele? Hmm, nejspíš s jeho snahou se s vámi co „nejlevněji“ rozloučit (rozuměj bez odstupného).

Teoreticky může zaměstnavatel využít ustanovení § 52/g zákoníku práce a pokusit se vám dát 2-měsíční výpověď pro soustavné méně závažné porušování prac.kázně.
(detaily naleznete v přesném znění tohoto paragrafu – viz níže)

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4.aspx

Další odpovědi
Jambalaya

Ke Standovu výčtu bych je ráda doplnila, že upozorňovací dopis na neplnění pracovních povinností je předzvěstí toho, že vás zaměstnavatel chce vyhodit. Měla byste si sama pro sebe objektivně zvážit, zda má k tomu oprávněný důvod. Pokud ano, pak raději odejděte na dohodu. V případě, že opět nastoupíte do práce a provedete stejný prohřešek, který je v upozornění zmíněn, zaměstnavatel vás vyhodí okamžitě, bez odstupného a navíc se vám může stát, že nedostanete podporu z úřadu práce.

ReHu

Opakované upozornění možná bude mít souvislost s tím, že se věc neřešila po 1.upozornění, tedy před nástupem na nemocenskou.