Jindrich8

Dostanu trest, když při první pomoci danou osobu zabiji?

Předem říkám, že s tím nemám zkušenosti, jen me to zajímá. Když prostě je na zemi muž nebo žena a je otočen tak, že leží na břiše, a já jsem ze zákona povinen poskytnout první pomoc, a když toho člověka otočim, abych ho mohl třeba resuscitovat, a tím mu nějak poranim páteř, protože třeba spadl z okna, a já to nevěděl. A ten dotyčný zemře. Budu potrestán, i když jsem mu chtěl pomoct a byla to nešťastná náhoda?

Nejlepší odpověď
Quimby

Nedá se odpovědět, každý případ se posuzuje samostatně. Obecně ale není dobré s postiženým člověkem vůbec hýbat, pokud není v bezprostředním nebezpečí. Nejlepší je zavolat na tíšňovou linku, popsat jim situaci a oni už poradí.
Pokud budeš provádět například srdeční masáž a zlomíš člověku omylem žebro tak se nic neděje.

Další odpovědi
da ny

Každý má povinnost poskytnout pomoc, podle svých schopností a možností.
(nejste lékař), tak, aby neohrozil své vlastní zdraví. Proto se vcelku „upouští“ od dýchání z úst do úst (preferuje se masáž srdce)…
Je důležité přivolat pomoc (RZS), nedělat „mrtvého brouka“.

anonym

JájsemRaibek, doufám, že z neznalosti a ne ze zlého úmyslu, neříká tak docela pravdu. Citovaný paragraf má totiž ještě pokračování a to v tom smyslu, že způsobený následek nesmí být zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil.

Pokud první pomocí odvracíš nebezpečí pro zdraví a způsobíš tím smrt, může se jednat o překročení rámce krajní nouze. Ale první pomoc spadá pod krajní nouzi jen výjimečně (např. zásah do integrity těla).

Obecně by v takovém případě pravděpodobně k žádnému odsouzení nedošlo. Jestliže budeš postupovat podle pokynů tísňové linky, pak je to téměř vyloučené. Ale jak už říká Quimby, každý případ se musí posuzovat jednotlivě.

Jak říkali už pánové Šimek a Grossmann, první pomoc musí být taková, aby to nebyla zároveň pomoc poslední.

Šidlo

nie.....chýba zlý úmysel aj nedbanlivosť

dokonca ani v česku a na slovensku toto nie je
a v usa postupne zavádzajú zákon, že je dokonca nemožné žalovať záchrancu za ublíženie/smrť pri zachraňovaní

jediná možnosť je, že ten človek by vôbec nebol v ohrození (napr. len zlomenina či slabý otras mozgu ) a vy by ste ho doslova rozdrvili masážou srdca či heimlichom…ale to by ste museli byť extra silný šialenec.....takže, to by ste šli skôr do blázinca než do basy

tforro

Nikdo ti nedokáže, že zrovna tím otočením se postiženému poškodila páteř. Ta už mohla po tom pádu být poškozená.
Myslím si, že pokud jednáš v dobrém úmyslu, tak odejdeš bez trestu. Tím spíš, že záchrana života je podle zákona důležitější, než ochrana zdraví. Když někdo bude silně krvácet, tak mu to zavážu (zaškrtím) prvním hadrem co uvidím, i kdyby měl pocházet z kanálu. A pochybuju, že mě pak někdo bude úspěšně žalovat, že dotyčný přišel třeba o ruku kvůli infekci.

Dochy

Pokud vím, pak pokud jednáš v dobrém úmyslu pomoci člověku který je očividně v ohrožení života nikdo Tě s největší pravděpodobností ani neobviní. S tím že laik může udělat chybu se počítá. Zákon nařizující pomoc je schválen proto, že statisticky je výrazně více lidí laiky zachráněno než z neznalosti zabito.

JájsemRaibek

Ne, nedostaneš trest.
KRAJNÍ NOUZE dle §28 tr. zákoníku: „čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému tímto zákonem, není tr.činem.“

zelí

No v Číně jo. Kdyź někoho při např. oživování zabiješ, tak půjdeš sedět.

led

V prípade, že podniknete všetky kroky v rámci svojich znalostí a schopností pre záchranu života tj v prípade pádu, nárazu, ak neviete rozsah poškodenia organizmu nehýbať telom, ale neutralizovať polohu, zabrániť krvácaniu a privolať rýchlu pomoc… podnikli ste potrebné kroky…
Pokud budeš provádět například srdeční masáž a zlomíš člověku omylem žebro tak se nic neděje.(Quimby)
V prípade vášho zlyhania najväčším žalobcom, obhájcom a sudcom, bude spytovanie vlastného svedomia Muselo sa to stať? Kde sa stala chyba?

BratrCukr

Nelze odpovědět jednoznačně, ale obecně lze říci, že pokud se prokáže, že smrt byla způsobena neodbornou pomocí a nikoliv úmyslem, potrestán bys být neměl. Ovšem pokud bude mít rodina mrtvého dost dobré právníky, pak ani to asi není vyloučeno.